Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tryb zdobywania karty rowerowej poza szkołą podstawową

Tryb zdobywania karty rowerowej poza szkołą podstawową fotolia.pl

Zgodnie z przepisami wchodzącej wkrótce w życie ustawy o kierujących pojazdami osoba, która ukończyła 10 lat, lecz nie ukończyła lat 18 może kierować rowerem po drogach publicznych po uzyskaniu karty rowerowej. Co do zasady odbywa się to w ramach zajęć przeprowadzanych na poziomie szkoły podstawowej; osoby, które nie uzyskały karty rowerowej w tym trybie mogą to uczynić poprzez uczestnictwo w zajęciach i zdanie egzaminu. Wszystkie związane z tym szczegóły określi rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie uzyskiwania karty rowerowej przez osoby niebędące uczniami szkoły podstawowej, które w styczniu będzie opiniowane przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Rozporządzenie przewiduje, że łączny czas trwania zajęć wyniesie 8 godzin lekcyjnych, w tym zajęcia teoretyczne 6 godzin (w tym jedna godzina z zakresu umiejętności i zachowania podczas udzielania pierwszej pomocy) i zajęcia praktyczne – 2 godziny.

Egzamin będzie się składał z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna polega na rozwiązaniu w czasie 35 minut testu jednokrotnego wyboru składającego się z 25 pytań. Pytania mają dotyczyć takich zagadnień jak: bezpieczeństwo pieszych, rowerzysta na drodze publicznej, bezpieczeństwo rowerzysty, hierarchia ważności znaków i sygnałów drogowych oraz poleceń dawanych przez osobę kierującą ruchem, zasady obowiązujące rowerzystów w ruchu drogowym, znaki i sygnały drogowe, pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniach, sygnały wysyłane przez różne pojazdy uczestniczące w ruchu drogowym, postępowanie w razie wypadku, wycieczki rowerowe oraz zachowanie rowerzysty na drodze dla rowerów. Wynik części teoretycznej uznaje się za pozytywny, jeżeli osoba uzyska 20 poprawnych odpowiedzi.

Część praktyczna egzaminu ma trwać 10 minut i objąć: konserwację i obsługę roweru, technikę jazdy rowerem, kulturę na drodze, manewry, zagrożenia w ruchu drogowym, bezpieczną prędkość. Wynik części praktycznej będzie uznawany za pozytywny, jeżeli osoba zdająca prawidłowo wykona 90% manewrów i nie stwarza zagrożenia dla ruchu drogowego.

Pt., 21 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski