Rok 2012, z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka, został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Janusza Korczaka. Pora na podsumowania.
Rok Korczaka to specjalny program edukacyjny skierowany do dorosłych i dzieci. W ramach obchodów w Polsce i zagranicą zorganizowano wiele wydarzeń edukacyjno-artystycznych inspirowanych działalnością i twórczością tego wybitnego lekarza, pisarza i pedagoga. Przez cały rok odbywały się wystawy z udziałem dzieci, programy artystyczne, a także Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka, podczas którego ogłoszono tzw. Deklarację Warszawską. Deklaracja wzywa dorosłych do podejmowania działań mających zapewnić każdemu dziecku szczęśliwe życie, bez przemocy, dyskryminacji i zaniedbywania. Do Deklaracji przystąpić może każdy - można ją podpisywać w Internecie, na stronie www.deklaracjawarszawska.pl.
Jednym z ostatnich działań w ramach Roku Korczaka jest kampania „Nie ma dzieci, są ludzie”. W ramach kampanii w mediach ogólnopolskich i regionalnych emitowane są spoty promujące akcję. Słuszność takich przedsięwzięć potwierdzają wyniki badań, przeprowadzonych przez TNS OBOP, a przytoczonych przez Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka, podczas inauguracji kampanii. Badania dotyczyły postaw społecznych wobec bicia dzieci, a ich wyniki wskazują, że poziom akceptacji społeczeństwa dla bicia dzieci jest wciąż wysoki. W 2012 roku aż 68% osób aprobuje stosowanie tzw. „klapsów”. I choć wartość ta spadła w stosunku do 2008 roku (78%), względem roku 2011 nie zmieniło się prawie nic (69%).
Źródło: www.mkidn.gov.pl, www.wyborcza.pl