Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ciężar tornistra nie powinien przekraczać 10-15 proc. wagi ucznia

Ciężar tornistra nie powinien przekraczać 10-15 proc. wagi ucznia fotolia.pl

Zgodnie z zaleceniami głównego inspektora sanitarnego, opierającymi się na wynikach badań WHO, waga tornistra nie powinna przekraczać od 10 do 15% masy ciała ucznia, czytamy w odpowiedzi MEN na interpelacje poselską. Poniżej pełna treść interpelacji w tej sprawie zgłoszona przez posła Godsona i odpowiedz na nią przygotowana przez resort edukacji.

Interpelacja nr 24343 do ministra edukacji narodowej w sprawie ciężaru plecaków uczniów.

Szanowna Pani Minister! Zwracam się do Pani Minister z uprzejmą prośbą o zainteresowanie się sprawą ciężaru plecaków uczniów. Są one nieproporcjonalnie ciężkie do masy ciała oraz wieku uczniów.

Ciężkie tornistry powodują, że olbrzymi odsetek uczniów ma problemy z prawidłową postawą i kręgosłupem. Stanowią często ogromne obciążenie dla najmłodszych. Uczniowie, chociaż korzystają z kilkusetstronicowego podręcznika tylko przez kilka minut lekcji, i tak muszą go nosić razem z innymi książkami.

W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą do Pani Minister o odpowiedź na pytania:

   1. Jak ministerstwo ustosunkowuje się do tego problemu?

   2. Jak ministerstwo planuje rozwiązać problem ciężkich tornistrów uczniów?

Z poważaniem

Poseł John Abraham Godson

Łódź, dnia 12 września 2011 r.


Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 24343 w sprawie ciężaru plecaków uczniów.

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pana posła Johna Abrahama Godsona (SPS-023-24343/11) w sprawie ciężaru plecaków uczniów, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

Od 1 września 2009 r. obowiązuje rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 25 sierpnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. Nr 139, poz. 1130). Zgodnie z § 4a rozporządzenia szkoła ma obowiązek umożliwić uczniom pozostawianie w pomieszczeniach szkoły lub placówki części podręczników i przyborów szkolnych. Rozporządzenie nie określa, w jakiej formie szkoła udostępni uczniom pomieszczenia do przechowywania ich rzeczy. Do dyrektora szkoły należy decyzja o miejscu i wyposażeniu szkoły służącym przechowywaniu przedmiotów uczniowskich.

Ponadto, zgodnie z § 4 rozporządzenia, tygodniowy plan zajęć dydaktyczno-wychowawczych powinien być ustalony przez szkołę w sposób gwarantujący równomierny rozkład zajęć w poszczególnych dniach tygodnia, co służy przede wszystkim higienie pracy umysłowej, ale sprzyja także nieprzeciążaniu tornistrów. Przestrzeganie przez dyrektorów, odpowiedzialnych za opracowanie tygodniowych planów zajęć, ww. zasad jest egzekwowane przez kontrolujących szkoły pracowników sanepidu.

Zgodnie z zaleceniami głównego inspektora sanitarnego, opierającymi się na wynikach badań WHO, waga tornistra nie powinna przekraczać od 10 do 15% masy ciała ucznia. Dodatkowo ciężar powinien być rozłożony równomiernie, a tornister uczeń powinien nosić na obu ramionach. Aby dziecko - szczególnie młodsze - nie zabierało większej liczby rzeczy do szkoły, niż to konieczne niezbędne jest kontrolowanie przez rodziców zawartości tornistra.

Informuję również, że w związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2011/2012 kuratorzy oświaty zostali zobowiązani przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do umieszczenia na stronach internetowych kuratoriów oświaty zaleceń głównego inspektora sanitarnego dotyczących właściwego wyboru tornistra/plecaka szkolnego, a także wskazań, jak prawidłowo zapakować i kontrolować jego właściwe użytkowanie.

Z poważaniem

Podsekretarz stanu
Mirosław Sielatycki

Warszawa, dnia 30 września 2011 r.

Źrodło: www.sejm.gov.pl

Śr., 28 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: