Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Lepszy i bezpieczniejszy internet dla dzieci

Lepszy i bezpieczniejszy internet dla dzieci fotolia.pl

W dniu 26 listopada 2012 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła konkluzje w sprawie europejskiej strategii na rzecz lepszego internetu dla dzieci. Myślą przewodnią jest dbałość o jakość i zwiększanie świadomości.

Strategię zaproponowała Komisja, a Rada przyjęła ją w maju bieżącego roku. Dokument przedstawia działania, które powinny podjąć Komisja, państwa członkowskie i branża internetowa, zwłaszcza w następujących dziedzinach:

  • zachęcanie do tworzenia dobrych jakościowo treści internetowych dla dzieci i młodzieży
  • zwiększanie świadomości i usamodzielnianie dzieci, rodziców i nauczycieli
  • tworzenie bezpiecznego środowiska internetowego dla dzieci (szczególnie przez propagowanie ustawień filtrujących treści adekwatnie do wieku oraz szerszego wykorzystywania narzędzi kontroli rodzicielskiej)
  • walka z materiałami pokazującymi niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych (walka we współpracy z branżą internetową, organami ścigania i telefonicznymi liniami interwencyjnymi).

Zarówno politycy, jak i sama branża internetowa stoją przed tym samym pytaniem: jak umożliwić dzieciom korzystanie z zalet internetu, ale równocześnie chronić je przed ewentualnie szkodliwymi skutkami ciekawości. Czasem stosunkowo łatwo jest ustalić, kto w danej dziedzinie może najwięcej zrobić (rządy i organy publiczne – w edukacji; branża internetowa – w tworzeniu wartościowych treści). Ale niekiedy wskazanie odpowiedzialności jest trudne: np. w przypadku domyślnych ustawień prywatności czy narzędzi kontroli rodzicielskiej.

W konkluzjach Rada zachęca państwa członkowskie, Komisję i branżę internetową, by stymulowały produkcję innowacyjnych, wielojęzycznych i atrakcyjnych treści dla dzieci i młodzieży. Powinny też zapewnić dzieciom, rodzicom i nauczycielom niezbędne umiejętności komputerowe, by młodzi ludzie mogli bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z internetu.

Konkluzje te są uzupełnieniem wcześniejszych – w sprawie ochrony dzieci w świecie cyfrowym – przyjętych pod koniec ubiegłego roku. Chodziło w nich głównie o bezpieczne środowisko internetowe i o walkę z niegodziwym traktowaniem dzieci w celach seksualnych.

Źródło: Rada UE

Śr., 28 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka