W okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel jest zwolniony z wszelkich obowiązków w szkole; nie powinien zatem uczestniczyć w posiedzeniach rady pedagogicznej czy prowadzić zajęć z uczniami. Zgodnie z art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciela nie może pozostawać w stosunku pracy ani podjąć jakiejkolwiek innej pracy zarobkowej.
Stwierdzenie przez dyrektora szkoły, że nauczyciel w okresie urlopu dla poratowania zdrowia jest zatrudniony lub prowadzi inną działalność zarobkową, stanowi podstawę do odwołania nauczyciela z urlopu i wskazania terminu, w którym nauczyciel jest obowiązany powrócić do pracy. Warto przy tym zwrócić uwagę na kategoryczne sformułowanie „dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu ” zawarte w art. 73 ust. 7 KN, które oznacza, że odwołanie z urlopu jest obligatoryjne, jeżeli tylko dyrektor stwierdzi, zaistnienie przesłanek określonych w tym przepisie. Odwołując nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia, jest obowiązany jednocześnie określić termin, w którym nauczyciel powinien stawić się w pracy. Oczywiście nauczyciel może zakwestionować odwołanie z urlopu, w drodze powództwa wniesionego do sądu pracy, stosowanie do art. 91c ust. 2 KN. Jeżeli jednak takiego powództwa nie wniesie, jest obowiązany stawić się do pracy w terminie określonym przez dyrektora, gdyż niewykonanie tego obowiązku może stanowić:
- w przypadku nauczyciela mianowanego i dyplomowanego – podstawę odpowiedzialności dyscyplinarnej
- w przypadku pozostałych nauczycieli – podstawę rozwiązania stosunku pracy z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.
W uchwale z dnia 7 lipca 2005 r. Sąd Najwyższy wskazał, że podstawą odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia może być również, kontynuowanie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy lub wykonywanie innych działalności zarobkowych rozpoczętych przed udzieleniem tego urlopu (II PZP 5/05, LexPolonica nr 381580).