Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Cofnięcie nauczycielowi dodatku motywacyjnego i przyznawanie wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe

Cofnięcie nauczycielowi dodatku motywacyjnego i przyznawanie wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe fotolia.pl

Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu m.in.:

  1. wysokość stawek dodatków (za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy), oraz szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków,
  2. a także szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. (art. 30 ust. 6 pkt 1 i 2 Karty Nauczyciela)

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 26 kwietnia 2006 r., IV SA/Wr 274/05 wyraził pogląd, że przepis art. 30 ust. 6 pkt 1 Karty Nauczyciela upoważnia organ prowadzący szkołę, do określenia w drodze regulaminu m. in. wysokości stawek dodatku motywacyjnego oraz szczegółowych warunków jego przyznawania. W tak wskazanym upoważnieniu nie mieści się jednakże kompetencja organu, do uregulowania zasad „cofania” dodatku motywacyjnego.

Przepis art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy, upoważnia natomiast organ prowadzący szkołę do ustalenia w ramach regulaminu, jedynie szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. Mieści się w nim tylko delegacja do ustalenia warunków i wypłacania (wydawania) należnych kwot, a nie upoważnienie do decydowania, kiedy nauczyciel zachowuje lub traci prawo do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe. Sposób obliczania wynagrodzenia nauczyciela za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia, narusza prawo, jeśli spowodowałby, iż w niektórych tygodniach nauczyciel nie otrzymałby wynagrodzenia za przydzielone mu i niewykonane godziny ponadwymiarowe, chociaż prawo do takiego wynagrodzenia wynika z przepisów prawa pracy. Określenie w regulaminie zasad przyznawania dnia wolnego, albo wynagrodzenia za zajęcia wykonywane w dniu wolnym od pracy narusza przepis art. 30 ust 5 pkt 4 ustawy, który to zawiera delegację ustawową do określania tych kwestii w drodze rozporządzenia przez Ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Źródło: Orzecznictwo NSA

Pt., 19 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka