Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polscy uczniowie wiedzą jak zmienić szkołę

Polscy uczniowie wiedzą jak zmienić szkołę fotolia.pl

Podczas Forum Młodzieży uczniowie z całej Polski zaprezentowali własne postulaty dotyczące zmian w systemie edukacji i złożyli je na ręce reprezentantów rządu. Chcą przede wszystkim możliwości rozwoju i indywidualnego podejścia do ucznia.

Warszawa, 1 października 2012 r. – „Z nami o nas!" to hasło Forum Młodzieży, które odbyło się 28 września 2012 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W wydarzeniu wzięło udział ponad 1500 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy chcieli wyrazić swój głos w debacie o systemie edukacji. Młodzi z całej Polski nad postulatami pracowali już od czerwca w ramach zamkniętego, moderowanego forum. W Sali Kongresowej przedstawili konkretne pomysły i kierunki zmian dotyczące edukacji i dyskutowali o nich z ekspertami: prof. Łukaszem Turskim, Tomaszem Bratkiem (dyrektorem FRSE), Zbigniewem Branieckim (członkiem zarządu Mozilla Europe), Arturem Wolskim (dziennikarzem).

- Młodzi ludzie mają wiele do powiedzenia na temat edukacji. Robienie szkoły bez słuchania to poważny błąd w sztuce – przekonywał prof. Łukasz Turski, jeden z ambasadorów Forum Młodzieży.

Postulaty będące odpowiedzią na pytanie „Jak się uczyć?" młodzież pogrupowała w sześć obszarów tematycznych: Ja, Społeczność, Nowe Technologie, Pasje, Wiedza w Praktyce, Natura.

W ramach panelu Jak Ja mam się uczyć uczniowie chcieliby, aby szkoła pozwalała na indywidualny rozwój zainteresowań, szerzyła tolerancję, wprowadziła naukę podstaw psychologii i konstruktywnej dyskusji bez agresji słownej oraz uczyła metod autoprezentacji i radzenia sobie ze stresem.

Uczestnicy panelu Społeczność podejmowali kwestie edukacji opartej na interakcji i relacjach z innymi ludźmi. Ich postulaty dotyczyły między innymi: wspierania idei wymian międzynarodowych (młodzieżowych) poprzez pomoc merytoryczną i finansową dla szkół oraz poprzez promocję tych działań, zaangażowania szkół w informowanie młodzieży o możliwościach działań społecznych, wspieranie spotkań z ekspertami i znanymi osobami w szkole oraz nawiązania współpracy szkół z uczelniami wyższymi, NGO, instytucjami miejskimi.

W kwestii Nowych Technologii istotne dla uczniów są: wprowadzenie platform e-learningowych i e-dzienników, cyfryzacja systemu prowadzenia bibliotek, wprowadzenie i udoskonalanie wi-fi w placówkach szkolnych oraz możliwość notowania na laptopach, tabletach lub urządzeniach wielofunkcyjnych.

Postulaty młodzieży dotyczące Pasji to przede wszystkim: większa elastyczność szkoły względem pasji młodych, stworzenie sekcji wolontariatu w szkole, określenie przestrzeni dla uczniów w szkole na działalność artystyczną, sportową, umożliwienie spotkań z ciekawymi ludźmi, którzy mogą inspirować .

W ramach panelu Wiedza w Praktyce uczniowie zwracali uwagę na takie kwestie jak: wykorzystywanie i pozyskiwanie swojej wiedzy na wyjściach pozaszkolnych, przyswajanie wiedzy za pomocą doświadczeń i ograniczeniu wiedzy teoretycznej do pewnego stopnia, potrzebę zajęć praktycznych odbywających się nie tylko w technikach zawodowych ale również liceach ogólnokształcących, potrzebę odejścia od uczenia „do matury" na rzecz uczenia „do życia".

Panel Natura wykazał, że młodym zależy na prowadzeniu ekologicznego trybu życia. Chcieliby, aby w szkole była prowadzona segregacja odpadów, lekcje przyrody choć częściowo odbywały się na dworze i aby szkoły propagowały zdrowy tryb życia.

Wszystkie przedstawione przez młodzież postulaty podczas Gali Finałowej zostały wręczone przedstawicielom rządu. Młodzi wyrazili nadzieję na możliwość dalszej dyskusji.

Ideą Forum jest podkreślenie głosu młodzieży w kształtowaniu systemu edukacyjnego. Podjęcie refleksji nad edukacją służy rozbudzeniu inicjatywy i kreatywności młodzieży w tworzeniu konstruktywnych rozwiązań. Mamy nadzieję, że ten dialog zintegrował społeczność młodych wokół wspólnej kwestii – debaty o szkole, która wspiera. – komentuje Anna Biały, Koordynatorka Forum Młodzieży, Polska Fundacja Sportu i Kultury.

Podczas Forum na scenie w ramach programu edukacyjnego pojawiły się też wystąpienia organizacji i instytucji z ofertą dla młodych między innymi: Ośrodek Informacji ONZ, Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, Akademia Kusznierewicza, Liga Odpowiedzialnego Biznesu, Tłocznia i Volunteers for Sport. Młodzież poznała także doświadczenia edukacyjne Mateusza Kusznierewicza, Szymona Kołeckiego i Anity Włodarczyk, którzy wspierali wydarzenie.

Źródło: informacja prasowa

Pt., 5 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka