Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bez drogi nie ma podziału nieruchomości

Bez drogi nie ma podziału nieruchomości fotolia.pl

WSA w Rzeszowie przypomina, że dostęp do drogi publicznej jest niezbędny do wydzielenia nowej działki ewidencyjnej. Nie ma podziału bez zapewnienia takiego dostępu.

W polski systemie prawnym obowiązuje zasada zapewniania dostępu nieruchomości gruntowej do drogi publicznej. W sytuacji w której nieruchomość gruntowa (działka ewidencyjna) nie jest skomunikowana z drogą publiczną mniejsze są możliwości rozporządzania nią w sferze prawa publicznego. Bez zagwarantowanego dostępu do drogi publicznej nie uzyska się decyzji o warunkach zabudowy, ani pozwolenia na budowę. Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami nie pozwalają także na wydzielenie nowej nieruchomości gruntowej nieskomunikowanej z drogą publiczną.

Mimo licznych spraw rozstrzyganych przez sądy administracyjne w tym zakresie wciąż pojawiają się wątpliwości do tego jak należy rozumieć „dostęp do drogi publicznej”. W praktyce można spotkać się z poglądem, że „dostęp” może być faktyczny. Są osoby twierdzące na przykład, że grzecznościowe korzystanie z przechodu po działce sąsiada wystarcza za zagwarantowanie komunikacji z drogą publiczną.

Takie dojście nie jest jednak wystarczające. Na gruncie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami nie budzi wątpliwości, że chodzi o dostęp prawny. To znaczy, że nowa nieruchomość musi bezpośrednio sąsiadować z drogą publiczną albo być skomunikowana z nią poprzez drogę wewnętrzną do której uprawniony jest właściciel nieruchomości dzielonej. Dopuszczalne jest także skomunikowanie nieruchomości wydzielanej z drogą publiczną za pomocą odpowiedniej służebności.

Natomiast wydanie decyzji o podziale nieruchomości w sytuacji, w której wydzielona nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej oznacza rażące naruszenie prawa i jest podstawą do stwierdzenia nieważności takiego rozstrzygnięcia przypomniał niedawno rzeszowski WSA:

Wprowadzenie w decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości warunku, że przy zbywaniu działki wydzielonej w wyniku podziału zostanie ustanowiona służebność na gruncie niestanowiącym przedmiotu podziału lub gruncie niestanowiącym własności podmiotu wnioskującego o podział działki (a więc na tzw. gruncie cudzym) jest rażącym naruszeniem przepisów art. 99 w zw. z art. 93 ust. 3 u.g.n. – podkreślał sąd w uzasadnieniu wyroku.

Wyrok WSA w Rzeszowie z 22.06.2021 r., II SA/Rz 671/21, CBOSA.

Czw., 5 Sp. 2021 2 Komentarze Dodane przez:

Komentarze

Jacek
0 # Jacek 2021-08-06 10:33
Ustawa wprost wskazuje, że wystarczy skomunikowanie przez drogę wewnętrzną. Nie jest wymagane uprawnienie do drogi wewnętrznej. Wynika to bezpośrednio z art 2. pkt 14 upzp.
| | |
Marta
0 # Marta 2021-08-31 16:06
Art. 93 ust. 3 ogn Podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej; za dostęp do drogi publicznej uważa się również wydzielenie drogi wewnętrznej wraz z ustanowieniem na tej drodze odpowiednich służebności dla wydzielonych działek gruntu albo ustanowienie dla tych działek innych służebności drogowych, jeżeli nie ma możliwości wydzielenia drogi wewnętrznej z nieruchomości objętej podziałem. Nie ustanawia się służebności na drodze wewnętrznej w przypadku sprzedaży wydzielonych działek gruntu wraz ze sprzedażą udziału w prawie do działki gruntu stanowiącej drogę wewnętrzną.
| | |