Dane Głównego Urzędu Statystycznego za pierwsze trzy kwartały 2024 r. wskazują na zmiany w sektorze budownictwa. Liczba i powierzchnia mieszkań oraz budynków niemieszkalnych oddanych do użytku zmniejszyły się w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Jednocześnie wzrosła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz tych, na które wydano pozwolenia.
Budownictwo mieszkaniowe
W okresie od stycznia do września 2024 r. oddano do użytkowania 145,1 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 13 mln m². To spadek o 9,8% względem ubiegłego roku. Przeciętna powierzchnia użytkowa nowo oddanego mieszkania wyniosła 89,8 m2. Średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych wyniosła 131,5 m2, natomiast w budynkach wielorodzinnych – 51,6 m2.
Najwięcej nowych mieszkań powstało w województwach mazowieckim (18,3% krajowej liczby mieszkań) i małopolskim (10,2%). Wskaźnik nasilenia budownictwa mieszkaniowego, wyrażony liczbą mieszkań oddanych do użytkowania w przeliczeniu na 1 tys. ludności, wyniósł w Polsce 3,9. Najlepsze wyniki osiągnęły województwa pomorskie (5,5) i mazowieckie (4,8), a najniższe – opolskie (2,0).
Deweloperzy odpowiadali za 61,6% nowo oddanych mieszkań, co oznacza wzrost ich udziału o 1,3 p.p. r/r, natomiast inwestorzy indywidualni dostarczyli 35,5% mieszkań (spadek o 2,3 p.p.). Budynki wielorodzinne powstawały prawie dwa razy szybciej niż jednorodzinne, a średni czas trwania budowy wyniósł 44 miesiące.
Rozpoczęto budowę 181,5 tys. mieszkań – to o 30,7% więcej niż w 2023 r. Mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem stanowiły 64,5% tej liczby, a indywidualne – 33,8%. Pozwolenia na budowę objęły 220,5 tys. mieszkań o łącznej powierzchni 18,3 mln m², co stanowi wzrost o 26,5% i 20,4% r/r. Mieszkania na sprzedaż i wynajem dominowały również w tej kategorii, z udziałem 70,4%.
Budownictwo niemieszkalne
W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2024 r. oddano do użytkowania 14,2 tys. nowych budynków niemieszkalnych o łącznej powierzchni 9,7 mln m², co oznacza spadek o 10,5% r/r. Dominowały budynki przemysłowe i magazynowe (50,1% powierzchni), a także handlowo-usługowe (13,1%) oraz różne inne budynki niemieszkalne (17,4%).
Pomimo ogólnego spadku, wzrost powierzchni użytkowej zanotowano w przypadku hoteli i budynków zakwaterowania turystycznego (o 19,1%), budynków handlowo-usługowych (o 7,2%) oraz budynków kultury, szpitali i placówek edukacyjnych (o 4,5%). Najwięcej powierzchni oddano w województwach mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim i śląskim, a najmniej – w świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i podkarpackim.
Pozwoleń na budowę budynków niemieszkalnych wydano 22,1 tys., co stanowi minimalny spadek liczby obiektów (o 0,8%), ale wzrost łącznej powierzchni użytkowej (o 1,9%). Największe inwestycje planowane są w województwach mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim, z przewagą budynków przemysłowych, magazynowych i handlowo-usługowych.
Perspektywy na przyszłość
Dane za pierwsze trzy kwartały 2024 r. ukazują złożony obraz sektora budowlanego. Z jednej strony spadek liczby oddanych obiektów świadczy o wyzwaniach, z drugiej – wzrost liczby rozpoczętych inwestycji oraz wydanych pozwoleń na budowę daje nadzieję na większą aktywność w kolejnych latach.
Więcej informacji tutaj
Źródło: GUS