Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Klasyfikacja wydatków na wykonanie planu ogólnego gminy. RIO wyjaśnia

Klasyfikacja wydatków na wykonanie planu ogólnego gminy. RIO wyjaśnia fotolia.pl

Czy wydatki budżetu gminy na wykonanie projektu planu ogólnego można zaklasyfikować jako wartość niematerialno-prawną? RIO w Gdańsku uznała, że nie, bowiem takie zadanie powinno zostać zaliczone do wydatków bieżących.

Izba zwróciła uwagę na art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości, gdzie postanowiono, że – ilekroć w ustawie jest mowa o wartościach niematerialnych i prawnych – rozumie się przez to, z zastrzeżeniem pkt 17, nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki, a w szczególności:

  1. autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje,
  2. prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych,
  3. know-how.

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych oddanych do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu, wartości niematerialne i prawne zalicza się do aktywów trwałych jednej ze stron umowy, zgodnie z warunkami określonymi w ust. 4. Do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się również nabytą wartość firmy oraz koszty zakończonych prac rozwojowych.

Z tego przepisu RIO wywnioskowała, że akt prawny w zakresie planowania przestrzennego, tj. plan ogólny gminy (określony w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) nie spełnia ww. kryteriów właściwych dla wartości niematerialnych i prawnych. Plan ogólny nie stanowi podstawy do realizacji inwestycji, natomiast posiada cechy usługi polegającej na wykonaniu określonego opracowania planistycznego o ogólnym i uniwersalnym charakterze.

Zdaniem Izby, daje to podstawy do klasyfikowania takiego zadania w kontekście wydatków bieżących, z uwzględnieniem adekwatnej podziałki klasyfikacji budżetowej ustalonej na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.

Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z 14.10.2024 r., znak: RP.63.52.1.2024

Źródło: bip-api.gdansk.rio.gov.pl 

Pt., 25 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak