Jak usprawnić pracę urzędu dzięki odpowiedniemu przygotowaniu danych? Od czego zacząć otwieranie danych? Na czym polega inwentaryzacja zasobów oraz analiza możliwości prawnych i technicznych? Pracownicy samorządów mogą dowiedzieć się tego podczas bezpłatnych szkoleń online z otwierania danych.
Jednostki samorządu terytorialnego wykorzystują dane w swojej codziennej pracy, tworzą je i pozyskują z różnych źródeł. Są to np. informacje o dochodach, wydatkach, edukacji, mieszkalnictwie, poziomie zanieczyszczenia powietrza, rejestrach lokalnych przedsiębiorstw, oświacie (w tym wynikach egzaminów), bibliotekach, atrakcjach turystycznych, pozwoleniach na budowę, hotelach, systemach wodnych, komunikacji zbiorowej i wiele innych. Udostępnianie danych to obowiązek instytucji publicznych, w tym samorządowych. Zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego obowiązkiem tych instytucji jest udostępnianie w portalu dane.gov.pl informacji sektora publicznego o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie lub rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Ministerstwo Cyfryzacji wyposaża samorządy w kompetencje niezbędne do realizacji tego obowiązku.
Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło trzecią edycję dwudniowych warsztatów, która potrwa do marca 2025 r. Urzędnicy mogą poznać proste sposoby na udostępnianie danych w urzędzie, dowiedzą się od czego zacząć proces oraz dlaczego warto to robić. Tematami szkolenia będą ponadto inwentaryzacja zasobów, analiza możliwości prawnych i technicznych, czy ograniczenia prawne otwierania danych m.in. ochrona danych osobowych i ochrona prywatności. Uczestnicy poznają również obowiązki dla samorządów wynikające z ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego oraz możliwości jakie portal dane.gov.pl daje samorządom. Program obejmuje także ćwiczenia z przygotowania danych do udostępnienia w portalu danych oraz z procesu publikacji. Udział w warsztatach jest bezpłatny. W szkoleniach z otwartych danych wzięło dotąd udział ponad 300 osób.
Już dziś można zapisać się na szkolenia:
- 16-17.10.2024 r.
- 24-25.10.2024 r.
- 29-30.10.2024 r.
Zgłoszenia w tym imię i nazwisko oraz instytucja należy wysłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Informacje o rekrutacji na kolejnych osiem terminów szkoleń Ministerstwo opublikuje na profilu Otwarte dane na Facebooku.
Źródło: MC