Lublin zachwycił europejskie jury i otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. To właśnie to miasto będzie wizytówką naszego kraju na arenie europejskiej w 2029 roku. Do ścisłego finału zakwalifikowały się także Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg.
O przyznaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury zadecydował zespół niezależnych ekspertów, składający się z 10 osób wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów oraz 2 specjalistów wskazanych przez MKiDN.
Doceniając ogromny potencjał miast, które wzięły udział w finałowej selekcji, oraz olbrzymie zaangażowanie ich mieszkańców w konkurs i życie kulturalne, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło łącznie 3 miliony złotych na program kulturalny dla finalistów konkursu – Katowic, Kołobrzegu i Bielska Białej.
Miasta będą piastować tytuł Polskiej Stolicy Kultury przez rok: Bielsko-Biała w 2026 r., Katowice w 2027 r. i Kołobrzeg w 2028 r. Każde z nich otrzyma 1 milion złotych na realizację wybranych wydarzeń artystycznych opisanych w dokumentacji aplikacyjnej.
Partnerem projektu Polskie Stolice Kultury będzie Narodowe Centrum Kultury.
Do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy 2029 zgłosiło się 12 miast: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów i Toruń. Po ocenie wniosków aplikacyjnych i przesłuchaniu przedstawicieli kandydujących miast w październiku 2023 r. do etapu selekcji finałowej wybrane zostały cztery miasta: Bielsko-Biała, Katowice, Kołobrzeg i Lublin.
Wnioski aplikacyjne finałowej czwórki zostały ocenione przez niezależnych ekspertów, wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów oraz specjalistów wskazanych przez MKiDN – łącznie 12 osób. Delegacja ekspertów odwiedziła wszystkie cztery miasta w ramach wizyty studyjnej. Odbyły się również przesłuchania przedstawicieli ww. miast i prezentacje ich kandydatur.
„Europejska Stolica Kultury” jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw Unii Europejskiej. Idea powstała w 2014 r., by chronić i promować bogactwo i różnorodność kulturową Europy oraz podkreślać ich cechy wspólne. Działanie to ma zwiększać poczucie przynależności kulturowej obywateli i eksponować wspólne dziedzictwo kulturowe.
Tytuł ten wspiera długoterminowy rozwój miast. Miasto, które zostaje Europejską Stolicą Kultury, przez rok realizuje przygotowany program kulturalny. Korzysta też z inwestycji, które mają przyczynić się do jego rewitalizacji.
Do tej pory tytułem Europejskiej Stolicy Kultury zostały wyróżnione Kraków w 2000 r. i Wrocław w 2016 r. Lublin, jako trzecie polskie miasto, zostanie Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku i będzie dzielić ten tytuł ze swoim szwedzkim odpowiednikiem, który zostanie wybrany w grudniu br.
Źródło: MKiDN