Minister Klimatu i Środowiska oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji prezentują rozbieżne stanowiska co do tego, który resort powinien zainicjować proces legislacyjny w celu określenia norm hałasu podczas imprez masowych. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do premiera o rozważenie rozstrzygnięcia zaistniałego sporu poprzez wskazanie ministra właściwego w tej sprawie.
Od dekady Rzecznik prowadzi korespondencję z przedstawicielami Rady Ministrów nt. wprowadzenia regulacji prawnych ograniczających emisję hałasu, którego źródłem są imprezy masowe w miastach.
Dotychczas problem ten, który jest przedmiotem systematycznie napływających skarg, nie doczekał się rozwiązania. Wszyscy zaangażowani w sprawę członkowie Rady Ministrów (Minister Klimatu i Środowiska oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji) zgadzają się z potrzebą interwencji prawodawczej.
Powód, dla którego nie doszło do podjęcia prac, wynika ze swoistego sporu kompetencyjnego pomiędzy MKiŚ i MSWiA odnośnie tego, w ramach jakiego aktu prawnego powinny zostać umieszczone przyszłe regulacje i - w konsekwencji - który z ministrów powinien być inicjatorem procesu legislacyjnego.
Resort klimatu stoi na stanowisku, że ocena i minimalizacja oddziaływania hałasem z imprez masowych powinna stać się elementem procedury uzyskiwania zezwolenia na jej organizację. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji uważa natomiast, że materia ta wykraczałaby poza zakres tej ustawy, wobec czego to minister właściwy do spraw środowiska powinien zainicjować przygotowanie i przedłożyć Radzie Ministrów stosowny projekt.
RPO zwrócił się zatem do Prezesa Rady Ministrów o rozważenie rozstrzygnięcia zaistniałego sporu, stosownie do kompetencji wynikających z art. 5 pkt 6 i 7 ustawy o Radzie Ministrów - poprzez wskazanie ministra właściwego w sprawie. Prosi też o stanowisko w sprawie.
Źródło: RPO