Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wizja terenowa przed cechowaniem drewna. Czy starosta może wymagać udokumentowania jej przeprowadzenia?

Wizja terenowa przed cechowaniem drewna. Czy starosta może wymagać udokumentowania jej przeprowadzenia? fotolia.pl

Czy starosta, jako organ cechujący drewno i wystawiający świadectwo legalności powinien wymagać od właściciela lasu, który wnioskuje o cechowanie drewna udokumentowania (bądź oświadczenia), że wizja terenowa, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 27 marca 2023 r. w sprawie wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 672), została przeprowadzona we właściwym czasie i w wymagany sposób?

Podstawę prawną dot. pozyskiwania drewna z lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa stanowi art. 14a w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy o lasach. Dodatkowo, procedura ocechowania pozyskanego drewna powinna odbyć się zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 24 lutego 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad cechowania drewna, wzorów urządzeń do cechowania i zasad ich stosowania oraz wzoru dokumentu stwierdzającego legalność pozyskania drewna.

Pozyskanie drewna z lasów „prywatnych” dotyczy tych lasów, dla których obowiązuje UPUL (uproszczony plan urządzenia lasu) lub ISL (inwentaryzacja stanu lasu) oraz została wydana decyzja starosty na podstawie ISL. Skutkiem ocechowania drewna dokonanego przez starostę na podstawie art. 14a ust. 3 ustawy o lasach jest wystawienie właścicielowi stosownego zaświadczenia – świadectwa legalności pozyskania drewna. Wzór świadectwa legalności pozyskania drewna (załącznik nr 6 do rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 24 lutego 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad cechowania drewna, wzorów urządzeń do cechowania i zasad ich stosowania oraz wzoru dokumentu stwierdzającego legalność pozyskania drewna) w swej treści zawiera stwierdzenie, że drewno zostało pozyskane na podstawie: UPUL lub zadań z zakresu gospodarki leśnej określonych w decyzji.

Z kolei wymagania dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej zostały określone w art. 52b ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 27 marca 2023 r. w sprawie wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.

Przeprowadzenie przez właściciela lasu wizji terenowej w lesie, nie wcześniej niż dwa tygodnie przed przystąpieniem do działań w zakresie gospodarki leśnej wynika z § 2 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia.

Treść art. 52b ustawy o ochronie przyrody w związku z § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia określa zatem obowiązek właściciela lasu do przeprowadzenia wizji terenowej przed pozyskaniem drewna.

Jednakże zarówno przepisy ustawy o lasach, jak też rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad cechowania drewna nie przewidują możliwości żądania (jak też obowiązku) udokumentowania przeprowadzenia wizji terenowej przed cechowaniem drewna.

Zatem starosta nie dysponuje podstawą prawną do wymagania od właściciela lasu udokumentowania (lub oświadczenia), że taka wizja terenowa została przeprowadzona.

Oznacza to, że przeprowadzenie wizji terenowej nie jest warunkiem legalnego pozyskania drewna z lasu niestanowiącego własności Skarbu Państwa, bowiem drewno może być pozyskiwane legalnie na podstawie UPUL, decyzji starosty określającej zadania z zakresu gospodarki leśnej i decyzji starosty zezwalającej na pozyskanie drewna w przypadkach losowych.

Pt., 29 Wrz. 2023 0 Komentarzy
Przemysław Matysiak
Redaktor Przemysław Matysiak