Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eksperci rozmawiali o inteligentnych sieciach energetycznych

Eksperci rozmawiali o inteligentnych sieciach energetycznych fotolia.pl

 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Polską Izbą Magazynowania Energii i Elektromobilności zorganizowały 27 września 2022 r. konferencję zatytułowaną „Wdrożenia inteligentnych rozwiązań w elektroenergetyce w innych krajach”. Przedstawiono na niej różne rozwiązania techniczne i organizacyjne związane z funkcjonowaniem tzw. inteligentnych sieci energetycznych w różnych krajach.

Spotkanie, które odbyło się na Politechnice Warszawskiej, było częścią ministerialnego projektu „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce”. Ma on na celu wymianę doświadczeń eksperckich z zakresu inteligentnych sieci energetycznych (Smart Grid), nowych technologii, procesów wdrażających liczniki zdalnego odczytu (LZO) oraz uregulowań prawnych dotyczących tej tematyki, które integrują działania wytwórców, dystrybutorów i odbiorców energii elektrycznej. 

Tematy jakie zostały podjęte w trakcie wykładów to m.in. opis przykładowych magazynów energii w Polsce, eksport energii z instalacji do sieci przesyłowych, wdrożenia inteligentnych sieci w Skandynawii, Włoszech, Szwajcarii, Chinach i Australii, europejski rynek instalacji hybrydowych czy też metody funkcjonowania tzw. mikrosieci. Prelegentami byli przedstawiciele rynku energetycznego. Wskazywali oni na duży potencjał wdrażania takich systemów w Polsce, ze względu na zapotrzebowanie na energię i jej ceny.

Na zaproszenie Ministerstwa, udział w konferencji wziął przedstawiciel Związku Powiatów Polskich. 

Czw., 29 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński