Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA: organ musi wskazać jakie względy zadecydowały o potrzebie przypisania budynkowi nowego numeru porządkowego

WSA: organ musi wskazać jakie względy zadecydowały o potrzebie przypisania budynkowi nowego numeru porządkowego fotolia.pl

W przypadku dokonania przez właściwy organ administracyjny aktualizacji ewidencji poprzez wprowadzenie zmiany dotychczasowej numeracji porządkowej, zawiadomienie o tej zmianie powinno zawierać uzasadnienie, z którego będzie jednoznacznie wynikać, jakie względy zadecydowały o potrzebie przypisania budynkowi nowego numeru porządkowego – tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w związku ze skargą na czynność materialno-techniczną wójta w sprawie ustalenia numeru porządkowego dla budynku.

Na wstępie WSA stwierdził, że zgodnie z przepisami ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne (p.g.k.) ustalenie numerów porządkowych może nastąpić z urzędu lub na wniosek zainteresowanych i odbywa się to w drodze zawiadomienia organu wykonawczego gminy (art. 47a ust. 5 p.g.k.). Tego rodzaju działanie stanowi czynność z zakresu administracji publicznej o charakterze technicznym. Podjęte przez organ działanie o charakterze materialno-technicznym wywołuje skutki prawne w sposób pośredni, wywierając wpływ na sferę praw i obowiązków strony. W związku z tym zawiadomienie w przedmiocie ustalenia numerów porządkowych powinno zawierać oprócz treści rozstrzygnięcia, przywołania podstawy prawnej czynności - wskazanie motywów, jakie legły u podstaw dokonania czynności, co umożliwia ocenę, czy czynność została podjęta zgodnie z obowiązującym prawem. Organ winien także pouczyć o obowiązkach właściciela nieruchomości w zakresie oznaczenia numerem porządkowym i datę sporządzenia pisma.

Jak zaznaczył Sąd, przedstawiony przez organ tok rozumowania powinien być spójny, logiczny i wyczerpujący. Z uzasadnienia winno wynikać, nie tylko, na czym polega wadliwość dotychczasowej numeracji (brak ciągłości, przestrzennej regularności i unikalności), ale również, na czym polegają utrudnienia wykorzystywania numeracji. Ponadto, w przypadku dokonania aktualizacji, powinno zostać wyjaśnione, jakie argumenty przemawiały przeciwko zachowaniu dotychczasowego stanu rzeczy, w szczególności gdy został on ukształtowany w długim okresie historycznym oraz czy z kolei ta zmiana nie będzie skutkować utrudnieniem wykorzystywania numeracji.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dn. 4 kwietnia 2022r., syg. III SA/Kr 6/22. Orzeczenie jest nieprawomocne.

Źródło: CBOSA

Śr., 18 Mj. 2022 0 Komentarzy
Maciej Barmosz
Redaktor Maciej Barmosz