Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Wspólnie dla dziedzictwa” – ruszył program dotacyjny na rzecz ochrony i opieki nad zabytkami

„Wspólnie dla dziedzictwa” – ruszył program dotacyjny na rzecz ochrony i opieki nad zabytkami fotolia.pl

Narodowy Instytut Dziedzictwa uruchomił nabór do siódmej edycji programu dotacyjnego „Wspólnie dla dziedzictwa”. O dofinansowanie działań na rzecz ochrony i opieki nad zabytkami, a także promocji tradycjami oraz rzemiosła artystycznego mogą ubiegać się organizacje pozarządowe. Wnioski można składać do 13 maja a budżet Programu wynosi 2,3 mln zł.

Dziedzictwo kulturowe jest jednym z kluczowych czynników kształtujących tożsamość zbiorową, zarówno na poziomie narodowym, jak i lokalnym, a tym samym zapewnia ciągłość trwania narodu sprzyjając wzmacnianiu więzi społecznych. Warunkiem skutecznego
zachowania dziedzictwa kulturowego, w stanie umożliwiającym korzystanie z jego wartości zarówno współczesnym mieszkańcom naszego kraju, jak i przyszłym pokoleniom, jest zaangażowanie społeczne w proces opieki nad dziedzictwem, w tym nad zabytkami. Jednocześnie, aby móc wykorzystać potencjał dziedzictwa kulturowego w rozwoju lokalnych społeczności wiedza o nim i jego wartościach musi zostać szeroko upowszechniona.
Program Wspólnie dla dziedzictwa służy dofinansowaniu projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe, których celem jest identyfikacja, dokumentacja i/lub upowszechnianie dziedzictwa kulturowego oraz jego wartości, a także sprzyjanie społecznemu zaangażowaniu w ochronę i opiekę nad dziedzictwem, w tym nad zabytkami.

Wnioskodawcami programu „Wspólnie dla dziedzictwa” 2022 mogą być organizacje pozarządowe, które chcą realizować projekty polegające m.in. na identyfikowaniu i dokumentowaniu dziedzictwa kulturowego (materialnego i niematerialnego), wzmacnianiu praktyk społeczno-kulturowych, np. tradycji rękodzielniczych, upowszechniania umiejętności (rzemieślniczych), ale także realizujące działania edukacyjne i popularyzujące widzę na temat wartości dziedzictwa oraz promocji dobrych praktyk w zakresie poszukiwania zabytków zgodnie z obowiązującymi procedurami i zasadami ochrony dziedzictwa archeologicznego. O dofinansowanie mogą również starać się projekty mające na celu prace porządkowe i zabezpieczające przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnych ewidencjach zabytków.

Celem programu „Wspólnie dla dziedzictwa” jest – wzmacnianie społecznego zaangażowania w ochronę dziedzictwa kulturowego oraz wykorzystanie jego wartości dla rozwoju społecznego, obecnych i przyszłych pokoleń. Stałym filarem realizacji projektów są aktywnie w nich uczestniczący wolontariusze.

Tegoroczny nabór wniosków do programu trwa do  13 maja 2022 r. do godz. 15.00. Aplikacje należy składać za pomocą platformy informatycznej: www.witkac.pl

Przed wysłaniem aplikacji, należy zapoznać się z warunkami ubiegania się o dofinansowanie zawartymi w Regulaminie Programu. Wskazówki do prawidłowego wypełnienia wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje i dokumenty dostępne są na stronie Instytutu: www.nid.pl w zakładce Dotacje/Wspólnie dla dziedzictwa.

Czw., 28 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska