Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czerwcowy Zespół ds. Administracji - ochrona ludności i wynagrodzenia pracowników samorządowych

Czerwcowy Zespół ds. Administracji - ochrona ludności i wynagrodzenia pracowników samorządowych fotolia.pl

24 czerwca br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli KWRiST.

Posiedzenie rozpoczęło się od budzącego kontrowersję projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Do projektu tego samorządy zgłosiły mnóstwo uwag i poprawek. Podczas posiedzenia strona rządowa apelowała o pilne zaopiniowanie projektu (zaledwie w ciągu 3 dni od otrzymania nowej wersji). Propozycji tej stanowczo sprzeciwili się przedstawiciele UMP, ZGW oraz ZPP, którzy jednym głosem wskazywali, że projekt jest zbyt ważny dla samorządów, aby procedować go w tak wielkim pośpiechu. Ostatecznie ustalono, że projekt ten zostanie zaopiniowany na kolejnym posiedzeniu Zespołu.

Kolejnym projektem jaki stanął na Zespole był projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Strona samorządowa wskazywała, że po raz kolejny pracownikom samorządowym proponowane są wręcz głodowe wynagrodzenia. O problemie tym pisaliśmy tutaj. Po dyskusji na temat wysokości wynagrodzeń, zdecydowano, że zostaną przygotowane dwa odrębne projekty rozporządzenia – jeden dotyczący drobnych korekt w stanowiskach, który nie budzi żadnych kontrowersji, drugi natomiast dotyczący stricte wysokości stawek wynagradzania. Projekt dotyczący stawek wynagrodzeń ma być szeroko konsultowany i wreszcie uwzględniający rynkowe stawki wynagrodzeń.

Zespół zaopiniował pozytywnie projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zmieniającego rozporządzenie w sprawie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa prawnego. Do projektu tego uwagę o charakterze „na przyszłość” zgłosił ZPP. W uwadze tej wskazywał, że pora ponownie przyjrzeć się komu udzielane są porady w ramach NPP, powoli dochodzi do wyłudzania porad prawnych.

W sprawach różnych poruszono następujące tematy:

  • dyskusja na temat wynagrodzeń pracowników samorządowych,
  • informacja o stanie prac nad standardem ochrony małoletnich,
  • informacja dotycząca sytuacji obywateli Ukrainy zakwaterowanych w obiektach zbiorowego zakwaterowania,
  • informacja na temat działań związanych z powołaniem oraz planu prac grupy roboczej ds. straży miejskich (gminnych).
Śr., 26 Czrw. 2024 2 Komentarze
Patrycja Grebla-Tarasek
Redaktor Patrycja Grebla-Tarasek

Komentarze

Mati
0 # Mati 2024-07-02 07:39
Czy w tej drobnej propozycji korekt uwzględniono osoby wydające za marne grosze decyzje w imieniu Starosty?
| | |
Patrycja
0 # Patrycja 2024-07-02 08:10
Rozporządzenie nie rozróżnia sytuacji osób, które wydają decyzję w imieniu starosty, od tych urzędników którzy nie wykonują takiego zadania. Stąd odpowiedź na zadanie pytanie to: nie.
| | |