Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przy dokonaniu wymiaru podatku od nieruchomości należy uwzględnić przepisy Prawa wodnego

Przy dokonaniu wymiaru podatku od nieruchomości należy uwzględnić przepisy Prawa wodnego fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł, że organ podatkowy dokonując wymiaru podatku od nieruchomości, nie może ignorować przepisów Prawa wodnego, niezależnie od tego, że powstały z mocy prawa stan prawny nieruchomości nie znajduje odzwierciedlenia w zapisach ewidencji gruntów czy też nawet w księgach wieczystych.

Orzeczenie zapadło w związku ze skargą złożoną przez Regionalny Zarząd Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie na decyzję organu wykonawczego gminy określającą wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości.

WSA przypomniał, że zgodnie z ogólną zasadą ugruntowaną w orzecznictwie sądów administracyjnych w Polsce dane wynikające z ewidencji gruntów i budynków - w szczególności w przypadku wymiaru podatku od nieruchomości - mają dla organu podatkowego charakter wiążący i nie mogą być przezeń samodzielnie korygowane w ramach postępowania podatkowego, bez zmiany tych wpisów w ewidencji (por. np. uchwała NSA z dn. 27.04. 2009 r., syg. II FPS 1/09). Jednocześnie Sąd, argumentując swoje stanowisko, stwierdził, iż w sytuacji, gdy na danych gruntach zlokalizowane są wody będące własnością Skarbu Państwa - przyjąć należy, że dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków, a nawet dane zawarte w księgach wieczystych nie mogą mieć decydującego znaczenia przy wymiarze podatku. Organ podatkowy przy dokonywaniu wymiaru podatku od nieruchomości nie może pominąć postanowień zawartych w przepisach ustawy – Prawo wodne (p.w.).

W świetle art. 528 ust. 9 p.w. zamieszczenie w ewidencji gruntów i budynków, jak i w księgach wieczystych wpisów obrazujących przejęcie przez Wody Polskie reprezentacji Skarbu Państwa oraz wykonywania jego praw właścicielskich następuje dopiero na mocy decyzji właściwych wojewodów wydawanych na wniosek właściwego dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej Wód Polskich. Jak podkreślił Sąd, do czasu wydania tego rodzaju decyzji i dokonania na jej podstawie odpowiednich zapisów dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków, jak i w księgach wieczystych mogą nie odzwierciedlać zaistniałego z mocy prawa stanu, w którym własność gruntów pokrytych śródlądowymi wodami płynącymi przysługuje Skarbowi Państwa. Dodatkowo należy zauważyć, że kwestia własności śródlądowych wód płynących oraz znajdujących się pod nimi gruntów została jednoznacznie rozstrzygnięta w przepisach ustawy – Prawo wodne (art. 211 ust. 2 w zw. z art. 216 ust. 1).

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dn. 6. 04.2022r., syg. I SA/Po 990/21. Orzeczenie jest nieprawomocne.

Źródło: CBOSA

Pt., 6 Mj. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Maciej Barmosz