26 czerwca br. odbyła się sesja Wilanowskiej Resursy Kultury Pamięci pt. „Pochwała inteligencji. Dlaczego etyka?” Wydarzenie odbyło się w ramach Dni Kultury Pamięci Pro Publico Bono.
Dni Kultury Pamięci Pro Publico Bono to przegląd dorobku kultury pamięci tworzonej w ramach Karty Solidarności. Dni są równocześnie okazją do promocji dziedzictwa, nad którym opiekę sprawują muzea zaangażowane w organizację poszczególnych resurs kultury pamięci.
Z ramienia Związku Powiatów Polskich w wydarzeniu uczestniczył Dyrektor Biura ZPP Rudolf Borusiewicz.
Spotkanie nawiązywało do dorobku powołanego w Wilanowie w roku 2008 programu „Pochwała inteligencji w Wilanowie”, którego tytuł i przesłanie ideowe pochodzi od nieżyjącej już współtwórczyni Kolegium Wigierskiego, pisarki i kulturotwórczyni, Janiny Cunnelly. Współorganizatorem sesji było Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, które wspólnie z Uniwersytetem Papieskim im. Jana Pawła II współtworzy – ustanowiony na podstawie Karty Solidarności – program „Akademia Sprawiedliwych”.
Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać wykładu prezentującego idee, które znajdują się u podstaw działalności powołanego w Markowej Polskiego Towarzystwa Naukowego – Akademia Sprawiedliwych, wygłoszonego przez dr. Leopolda Zgodę, filozofa, etyka, współtwórcę Karty Solidarności. Wykład wprowadzający w genius loci królewskiej rezydencji w Wilanowie - jako miejsca powołanego do edukacji o etyce i twórczości obywatelskiej wygłosił z kolei Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Natomiast prezes Fundacji Kolegium Wigierskie, Waldemar Rataj, wygłosił przesłanie poświęcone osobom zasłużonym dla tworzenia Kultury Pamięci Pro Publico Bono, a zwłaszcza zmarłym członkom Klubu "Pochwała inteligencji w Wilanowie": Izabeli Dzieduszyckiej, Adamowi Pietrzakowi, Ligii Grabowskiej i Wojciechowi Domosławskiemu.
W tym roku w szczególny sposób obchodzimy jubileusz zasłużonego dla działalności Karty Solidarności Muzeum Dom Jana Matejki. W tym roku mija 120 lat od przekazania pod zarząd Muzeum Narodowego w Krakowie powołanego z inicjatywy obywatelskiej Muzeum Dom Jana Matejki. Ten fakt historyczny stanowi dla związanych Kartą Solidarności społeczności nie tylko okazję do uczczenia kolejnego etapu tworzenia i instytucjonalizacji tego muzeum, ale także do refleksji nad znaczeniem tego aktu dla naszej kultury narodowej i dla tożsamości polskiego systemu muzealnictwa.