Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Za nami Dni Kultury Pamięci Pro Publico Bono

Za nami Dni Kultury Pamięci Pro Publico Bono fotolia.pl

26 czerwca br. odbyła się sesja Wilanowskiej Resursy Kultury Pamięci pt. „Pochwała inteligencji. Dlaczego etyka?” Wydarzenie odbyło się w ramach Dni Kultury Pamięci Pro Publico Bono.

Dni Kultury Pamięci Pro Publico Bono to przegląd dorobku kultury pamięci tworzonej w ramach Karty Solidarności. Dni są równocześnie okazją do promocji dziedzictwa, nad którym opiekę sprawują muzea zaangażowane w organizację poszczególnych resurs kultury pamięci.

Z ramienia Związku Powiatów Polskich w wydarzeniu uczestniczył Dyrektor Biura ZPP Rudolf Borusiewicz.

Spotkanie nawiązywało do dorobku powołanego w Wilanowie w roku 2008 programu „Pochwała inteligencji w Wilanowie”, którego tytuł i przesłanie ideowe pochodzi od nieżyjącej już współtwórczyni Kolegium Wigierskiego, pisarki i kulturotwórczyni, Janiny Cunnelly. Współorganizatorem sesji było Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, które wspólnie z Uniwersytetem Papieskim im. Jana Pawła II współtworzy – ustanowiony na podstawie Karty Solidarności – program „Akademia Sprawiedliwych”.

Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać wykładu prezentującego idee, które znajdują się u podstaw działalności powołanego w Markowej Polskiego Towarzystwa Naukowego – Akademia Sprawiedliwych, wygłoszonego przez dr. Leopolda Zgodę, filozofa, etyka, współtwórcę Karty Solidarności. Wykład wprowadzający w genius loci królewskiej rezydencji w Wilanowie - jako miejsca powołanego do edukacji o etyce i twórczości obywatelskiej wygłosił z kolei Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Natomiast prezes Fundacji Kolegium Wigierskie, Waldemar Rataj, wygłosił przesłanie poświęcone osobom zasłużonym dla tworzenia Kultury Pamięci Pro Publico Bono, a zwłaszcza zmarłym członkom Klubu "Pochwała inteligencji w Wilanowie": Izabeli Dzieduszyckiej, Adamowi Pietrzakowi, Ligii Grabowskiej i Wojciechowi Domosławskiemu.

W tym roku w szczególny sposób obchodzimy jubileusz zasłużonego dla działalności Karty Solidarności Muzeum Dom Jana Matejki. W tym roku mija 120 lat od przekazania pod zarząd Muzeum Narodowego w Krakowie powołanego z inicjatywy obywatelskiej Muzeum Dom Jana Matejki. Ten fakt historyczny stanowi dla związanych Kartą Solidarności społeczności nie tylko okazję do uczczenia kolejnego etapu tworzenia i instytucjonalizacji tego muzeum, ale także do refleksji nad znaczeniem tego aktu dla naszej kultury narodowej i dla tożsamości polskiego systemu muzealnictwa.

Czw., 27 Czrw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska