Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Proretencyjne zmiany w Prawie wodnym

Proretencyjne zmiany w Prawie wodnym fotolia.pl

Zmiany w ustawie Prawo wodne dają między innymi możliwość wykonania stawów retencyjnych do 5000 mkw powierzchni i 3 m głębokości jedynie na zgłoszenie, a także przebudowę systemów melioracyjnych bez zbędnych formalności. Co jeszcze się zmieni?

Współczesne gospodarstwa stają przez wieloma wyzwaniami, m.in. tymi powodowanymi przez zmiany klimatu. Aby w jak największym stopniu zapobiegać suszom i gwałtownym powodziom, niezbędna jest racjonalna gospodarka wodna.

Retencja wody w gospodarstwach rolnych jest koniecznością, a w tym celu można wykorzystać istniejącą sieć melioracyjną. Dzięki budowie piętrzeń i zastawek woda nie spływa szybko, ale pozostaje w okolicy przez dłuższy czas, zasilając i odnawiając stopniowo poziom wód gruntowych. W wyniku zmian w prawie, przebudowa rowów w celu zatrzymywania wody oraz obiektów drenarskich w celu hamowania odpływu wody nie wymaga żadnych zgłoszeń i pozwoleń. Wystarczy jedynie powiadomienie właściwego miejscowo zarządu zlewni Wód Polskich. Powiadomienia dokonuje zakład, rozumiany jako osoba fizyczna lub przedsiębiorca, przed wykonaniem robót, czynności lub urządzeń wodnych. Tak samo, żadnych zgłoszeń ani pozwoleń nie wymaga zatrzymywanie wody w rowach oraz hamowanie odpływu wody z obiektów drenarskich. 

Również poprzez zmiany w Prawie wodnym, wykonanie stawu o powierzchni nieprzekraczającej 5000 m2 oraz głębokości nieprzekraczającej 3 m od naturalnej powierzchni terenu, nie wymaga już pozwolenia wodnoprawnego. Wystarczy jedynie zgłoszenie do właściwego miejscowo nadzoru wodnego Wód Polskich. Staw może być napełniany wyłącznie wodami opadowymi, roztopowymi lub gruntowymi i służyć celom retencyjnym. Stawy rybne, rekreacyjne, służące do oczyszczania ścieków albo napełniane w ramach usług wodnych wymagają pozwolenia wodnoprawnego.

Nowe przepisy umożliwiają każdemu, bez pozwolenia wodnoprawnego, wykopanie stawu, który będzie mógł pomieścić potencjalnie do 15 mln litrów wody.

W oparciu o środki finansowe z PROW, zaplanowano realizację 196 zadań inwestycyjnych o wartości 590 mln zł do 2025 roku. Ponadto w ramach wdrażania założeń do Programu Kształtowania Zasobów Wodnych, Wody Polskie prowadzą 52 zadania o charakterze inwestycyjnym i 284 zadania o charakterze utrzymaniowym na ponad 1000 urządzeniach wodnych za ponad 160 mln zł. Realizacja założeń do 2025 roku zwiększy poziom retencji korytowej do ponad 156 mln m wody, nawadniając 62 tys. ha gruntów będących w zasięgu oddziaływania tych urządzeń. 

Źródło: Wody Polskie

Czw., 7 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska