Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zezwolenie na zajęcie pasa drogowego a działka prywatna

Zezwolenie na zajęcie pasa drogowego a działka prywatna fotolia.pl

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 40 ust. 1 ustawy o drogach publicznych, zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg, wymaga zezwolenia zarządcy drogi, wydanego w drodze decyzji administracyjnej.

Zezwolenie, o którym mowa powyżej dotyczy:

  1. prowadzenia robót w pasie drogowym;
  2. umieszczania w pasie drogowym urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego;
  3. umieszczania w pasie drogowym obiektów budowlanych niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego oraz reklam;
  4. zajęcia pasa drogowego na prawach wyłączności w celach innych niż wymienione w pkt 1-3.

Dyspozycja powyżej przywołanego przepisu wskazuje w sposób jednoznaczny, że zajęcie pasa drogowego na umieszczanie w nim obiektów budowlanych wymaga zezwolenia zarządcy drogi.

W sprawie rozpatrywanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach (wyrok z dnia 27 stycznia 2022 r., I SA/Ke 604/21) strona wniosła o wyrażenie przez Miejski Zarząd Dróg (MZD) zgody na lokalizację pawilonu handlowego. Obiekt ten znajduje się na trzech działkach. Jak ustalono w toku postępowania, pierwsza działka stanowi własność Województwa Ś. i znajduje się w zarządzie MZD, druga stanowi własność Gminy K. Trzecia z działek stanowi własność prywatną, co ustalono na podstawie wypisu z rejestru gruntów.

Jak wskazał WSA okoliczności powyższe przesądzają, że MZD nie mógł w tej sprawie wydać zezwolenia na zajęcie pasa drogowego przez umieszczenie na nim pawilonu. Organ ten nie jest bowiem zarządcą trzeciej z wymienionych działek, która ma być zajęta przez ten obiekt. Działka ta stanowi własność podmiotu prywatnego. Oznacza to innymi słowy, że działka ta pozostaje poza prawnym władztwem MZD. Organ ten nie był więc uprawniony wydać zezwolenia o lokalizacji obiektu, który umiejscowiony jest na działce pozostającej poza jego zarządem. Ponadto, z wypisu z rejestru gruntów wynikało, że sporna działka ma oznaczenie "Ti", co zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków oznacza "inne tereny komunikacyjne". Natomiast zezwolenie wydawane na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy o drogach publicznych dotyczyć może tylko pasa drogowego, czyli takiego gruntu, który ma oznaczenie "dr".

Pozostawanie działki poza zarządem MZD, niebędącej przy tym pasem drogowym, przesądza o braku możliwości udzielenia zezwolenia w zakresie wnioskowanym w przywołanej sprawie. 

Źródło: CBOSA, orzeczenie nieprawomocne

Czw., 3 Mrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka