Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Teren zamknięty w momencie uchwalania studium, a w trakcie uchwalania planu już nie. I co teraz?

Teren zamknięty w momencie uchwalania studium, a w trakcie uchwalania planu już nie. I co teraz? fotolia.pl

Z wyrażonym w tytule pytaniem mierzył się ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Jakie wskazania poczynił co do zgodności planu ze studium w takiej sytuacji?

Sąd na wstępie zaznaczył, że z treści art. 9 ust. 4 i art. 20 ust. 1 ustawy planistycznej wynika, iż ustalenia studium są wiążące dla organów gminy przy sporządzaniu planów miejscowych, które rada gminy uchwala po stwierdzeniu, że nie naruszają one ustaleń studium. Idąc dalej przypomniał o tym, iż w orzecznictwie sądów administracyjnych wskazuje się, że studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, nie mając formalnie aktu prawa powszechnie obowiązującego, wiąże radę gminy przy uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jednak aby mówić o związaniu organów gminy ustaleniami studium i o konieczności stwierdzenia w ramach procedury planistycznej, że plan nie narusza ustaleń studium konieczne jest samo istnienie takich ustaleń – stwierdził Sąd.

W omawianej sprawie studium zostało sporządzone i uchwalone w czasie, w którym część obszaru miała status terenów zamkniętych, a zatem nie mogło zawierać ustaleń co do tych terenów innych niż związanych z przebiegiem ich granic. Zawarty w studium zapis dotyczący terenów powojskowych nie mógł być uznany za skuteczne określenie przyszłej funkcji terenów zamkniętych w czasie uchwalania studium, byłoby to bowiem niezgodne z prawem, skoro radzie gminy nie przysługiwało uprawnienie, by umieszczać w studium zapisy dotyczące obecnej lub przyszłej funkcji lub innych uwarunkowań odnoszących się do terenów zamkniętych – ocenił WSA.

Jeśli zatem nie było możliwe stwierdzenie, czy plan w zaskarżonej części narusza ustalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego – gdyż takich ustaleń dokonanych legalnie w studium w ogóle brakowało, to zdaniem Sądu należało uznać, że plan w tym zakresie uchwalony został z istotnym naruszeniem prawa. Według WSA aby skutecznie uregulować w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczenie terenu będącego uprzednio terenem zamkniętym, koniecznym jest uchwalenie studium zawierającego ustalenia dotyczące tego terenu.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 stycznia 2022 r., II SA/Gd 332/21

Źródło: CBOSA

Pt., 18 Lt. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel