Konwent Powiatów Województwa Małopolskiego negatywnie ocenie propozycje Głównego Geodety Kraju dotyczące terminów weryfikacji prac geodezyjnych – art. 12 i 12 b prawa geodezyjnego i kartograficznego.
- Oceniamy, że wprowadzenie projektowanych przepisów utrudni proces weryfikacji prac geodezyjnych (weryfikacja nie będzie przebiegać zgodnie z kolejnością złożenia prac) i może generować dodatkowe koszty, wynikające m.in. z konieczności zatrudnienia dodatkowych pracowników – czytamy w stanowisku konwentu.
Zdaniem starostów uzyskanie terminów weryfikacji prac proponowanych przez Głównego Geodetę Kraju byłoby możliwe pod warunkiem zmiany prawa geodezyjnego i kartograficznego polegającego na ograniczeniu zakresu sprawdzenia zgodności z obowiązującymi przepisami od strony formalnej, kompletności dokumentacji oraz spójności danych przekazywanych przez wykonawcę robót z bazami danych prowadzonych przez powiat.
Samorządowcy negatywnie oceniają też propozycję zmiany prawa polegającą na wprowadzeniu możliwości nakładania kar za nieterminowe działanie przy jednoczesnym braku zapewnienia odpowiedniego finansowania umożliwiającego dochowanie terminów.
Prace nad projektem nowelizacji prawa geodezyjnego i kartograficznego z niepokojem obserwuje również Zarząd Związku Powiatów Polskich. Szczególne zaniepokojenie wywołują zmiany w art. 12 i 12b prawa geodezyjnego i kartograficznego. - Projektodawcy w pierwszej kolejności chcą zmodyfikować katalog prac, które podlegają zgłoszeniu do starosty, a co za tym idzie, w efekcie wykonania których przekazywane są do niego zbiory danych lub inne materiały stanowiące wyniki tych prac geodezyjnych lub prac kartograficznych. Obecnie starosta – jak i każdy inny organ – niezwłocznie dokonuje ich weryfikacji pod względem zgodności z przepisami prawa obowiązującymi w geodezji i kartografii – ocenił Zarząd ZPP w swoim stanowisku. Konwent Powiatów Małopolskich podziela taką opinię.