Od 20 do 22 czerwca br. w Gdyni będzie miał miejsce VI Kongres Urbanistyki Polskiej. Temat Kongresu „Jutro Miasta” - nawiązuje do tytułu ważnego dla współczesnej urbanistyki dzieła Ebenezera Howarda „Miasta-ogrody jutra” („Garden Cities of Tomorrow”), które jest jednym z pierwszych manifestów urbanistycznych kształtujących współczesne myślenie o mieście.
VI Kongres Urbanistyki Polskiej, który odbędzie się 20-22 czerwca br. w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni zajmie się przyszłością miasta. Jak podkreślają Organizatorzy wydarzenia temat Kongresu - Jutro miasta - jest oczywistym i zamierzonym nawiązaniem do tytułu ważnego dla współczesnej urbanistyki dzieła Ebenezera Howarda „Miasta-ogrody jutra” („Garden Cities of Tomorrow”), które jest jednym z pierwszych manifestów urbanistycznych kształtujących współczesne myślenie o mieście. Organizatorzy jednak odwracają to pytanie — bardziej niż o wizjach miasta przyszłości pragną dyskutować o przyszłości miast, które już dzisiaj zamieszkuje większość ludności świata.
Inicjatorzy Kongresu wraz z uczestnikami będą starali się odpowiedzieć na pytania: co urbaniści, powinni zrobić, aby miasta funkcjonowały lepiej, aby stawały się miejscem realizacji życiowych aspiracji wielu ludzi. Co muszą zrobić politycy, zarówno ci aktywni na szczeblu lokalnym, jak i ci działający na szczeblu krajowym czy europejskim, by jakość życia w miastach była coraz lepsza? I wreszcie, jak sami mieszkańcy mogą przyczynić się do tego, aby miasta stawały się coraz lepszym miejscem do życia?
Organizatorami VI Kongresu Urbanistyki Polskiej są: Towarzystwo Urbanistów Polskich oraz Miasto Gdynia.
Szczegóły dotyczące wydarzenia (formularz rejestracyjny, program, sesje) dostępne są na oficjalnej stronie internetowej Kongresu: http://www.kongrestup.pl/
Źródło: Towarzystwo Urbanistów Polskich