Montaż w rozumieniu Prawa budowlanego, to rodzaj robót budowlanych (art. 3 pkt 7) ustawy).
Ustawa nie zawiera jednak definicji montażu. W związku z czym należy odwołać się do potocznego znaczenia tego słowa. Montażem jest m.in. zakładanie, instalowanie urządzeń technicznych („Słownik języka polskiego", Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.). Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 15 stycznia 2008 r. (sygn. II SA/Kr 912/07) zdefiniował montaż jako taki rodzaj robót budowlanych, które polegają na wytworzeniu obiektu z gotowych, połączonych (montowanych) w jedną funkcjonalną całość elementów. Sąd stanął na stanowisku, że pojęcie montażu jest adekwatne do procesu powstawania budowli w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane, a w związku z tym realizacja tego rodzaju robót budowlanych wymagała uprzedniego uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w myśl generalnej zasady ustanowionej w przepisach Prawa budowlanego z 1994 r. (art. 28), że roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę z zastrzeżeniem art. 29-31.
Prowadząc roboty budowlane polegające na montażu, prawo budowlane wymaga prowadzenia przez kierownika budowy odpowiedniego dziennika montażu (art. 45 ust. 3). Do dziennika montażu stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące dziennika budowy.
Przykłady montażu wskazane w orzecznictwie:
Instalację centralnego ogrzewania budynku mieszkalnego należy zakwalifikować jako urządzenie budowlane, na którego montaż wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, gdyż nie została ona wprost wymieniona w przepisach art. 29-31 ustawy Prawo budowlane, wyłączających konieczność uzyskania na tego rodzaju inwestycję pozwolenia na budowę (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 19 sierpnia 2010 r. II SA/Go 340/2010)
Robót polegających na ustawieniu kontenera na podłożu bez prowadzenia innych prac łączących ten obiekt z gruntem nie sposób kwalifikować jako budowy obiektu w rozumieniu definicji z art. 3 pkt 6, gdyż bliższa jest ona pojęciu montażu definiowanego w art. 3 pkt 7 jako inne roboty budowlane niż budowa, o której mowa w pkt 6) ustawy
(Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 października 2008 r. II OSK 1247/2007).