Powiat kielecki po raz dziewiąty zdobył tytuł Super Powiat w kategorii powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców za 2015 r. Wyróżnienie to Związek Powiatów Polskich przyznaje za największy procentowy udział realizacji kategorii zawartych w Ogólnopolskim Rankingu Powiatów i Gmin, honorując przez to zrównoważony rozwój tego samorządu. Dziennik Warto Wiedzieć rozmawia z Michałem Godowskim, starostą kieleckim.
Dziennik Warto Wiedzieć: Jakie ciekawe działania, które miały znaczenie w rankingu ZPP prowadzi powiat i co w nich w Pana ocenie jest wyjątkowe?
Michał Godowski: Maksymalną ilość punktów uzyskaliśmy między innymi za ilość pozyskanych środków finansowych pochodzących z funduszy zewnętrznych i krajowych, udział w szkoleniach podnoszących kompetencje zawodowe nauczycieli i pracowników powiatowych jednostek oświatowych czy promocję aktywnego stylu życia przez organizowanie wydarzeń o charakterze sportowym.
Na uwagę zasługują przede wszystkim inwestycje z wykorzystaniem środków zewnętrznych, a w tej dziedzinie mamy się czym pochwalić, ponieważ na realizacje remontów i modernizację dróg, inwestycje dla osób niepełnosprawnych oraz pomoc dla osób bezrobotnych, poszukujących pracy lub nie pozostających w zatrudnieniu, będących w wieku aktywności zawodowej i korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, pozyskaliśmy skutecznie pieniądze pozabudżetowe .
DWW: Co takiego w szczególności warto kontynuować i rekomendować, aby stało się wzorem dla innych samorządów?
MG: W rankingu doceniono również wprowadzone przez Starostwo Powiatowe w Kielcach rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańców oraz otrzymane certyfikaty: ISO 9001:2008 potwierdzający zgodność systemu zarządzania jakością w Starostwie Powiatowym w Kielcach oraz ISO 27001:2007 określający wymagania dla ustanowienia, wdrożenia, zarządzania, monitorowania oraz przeglądu udokumentowanego systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji (SZBI) oraz 11 obszarów mechanizmów kontrolnych obejmujących: politykę bezpieczeństwa, organizację bezpieczeństwa, zarządzanie aktywami, bezpieczeństwo zasobów ludzkich, bezpieczeństwo fizyczne i środowiskowe, zarządzanie systemami i sieciami, kontrolę dostępu, pozyskiwanie, rozwój i utrzymanie systemów informatycznych, zarządzanie incydentami bezpieczeństwa, zarządzanie ciągłością działania oraz zapewnienie zgodności z wymaganiami wewnętrznymi i prawnymi.
Na uwagę zasługuje też fakt dostosowania urzędu dla osób niepełnosprawnych oraz przystosowanie naszej strony internetowej dla osób niewidomych i niedowidzących. Myślę, że działania Starostwa, które przynoszą zadowolenie dla najbardziej wymagających mieszkańców naszego powiatu oraz wysoka jakość obsługi interesantów przez pracowników Starostwa Powiatowego w Kielcach jest godnym wzorem do kontynuowania oraz naśladowania przez inne samorządy.
DWW: Co daje powiatowi uzyskanie tytułu SUPER POWIAT 2015?
MG: Zajęcie pierwszego miejsca w rankingu Związku Powiatów Polskich już po raz dziewiąty jest dla nas dużym osiągnięciem i wynikiem pracy całego zespołu Starostwa Powiatowego w Kielcach, Zarządu Powiatu oraz jednostek organizacyjnych. Jest to dowód nie tylko rzetelnych i systematycznych działań naszego samorządu, dzięki którym utrzymujemy się na pierwszej pozycji od kilku lat. Prestiżowe tytuły „Dobry Polski Samorząd 2015” oraz „Super Powiat”, którymi możemy się posługiwać, to nie tylko powód do dumy, ale i ogromne zobowiązanie na przyszłość. Ranking ten jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line, a szczegółowa punktacja obejmuje ponad dziewięćdziesiąt kryteriów, za które przydzielane są punkty. Ostatnie lata pokazują, ze rywalizacja jest bardzo duża, a ilość punktów zdobytych przez powiat kielecki pokazuje, że realizowaliśmy wiele ciekawych inicjatyw i projektów.
Tak ogromne wyróżnienie jakim jest zwycięstwo w renomowanym rankingu Związku Powiatów Polskich traktuję nie tylko jako osobisty sukces, ale również jako sukces Zarządu Powiatu i wszystkich współpracowników. Tytuł lidera zobowiązuje, będziemy więc robić wszystko, by go utrzymać.
DWW: Dziękuję za rozmowę.