Wizyta w teatrze jest wydarzeniem w pewnym sensie uroczystym i z pewnością niecodziennym. W żadem sposób nie da się jej porównać z obejrzeniem jakiegokolwiek filmu w domu czy też w kinie. Etykieta teatralna wymaga od nas przestrzegania kilku ważnych zasad. Jakich? Oto owe reguły, dotyczace zachowania przed, w trakcie i po przedstawieniu.
- Zapoznaj się z wiedzą dotyczącą tematu sztuki oraz samego autora.
Wiedza ta pomoże Ci uniknąć wielu niepotrzebnych i źle odebranych przez towarzystwo pytań. - Zadbaj o odpowiedni strój.
Do teatru powinieneś przyjść ubrany elegancko. Obowiązują stonowane kolory. Panie ubierają bardziej odświętne bluzki i spódnicę lub spodnie uszyte z eleganckiego materiału. Panowie także muszą mieć na sobie eleganckie spodnie. Nie mogą ubrać luźnego podkoszulka, obowiązuje koszula. - Pamiętaj by się nie spóźnić.
Najbezpieczniej będzie, gdy pojawisz się w teatrze co najmniej kwadrans przed rozpoczęciem przedstawienia. Pozwoli Ci to spokojnie się rozebrać, przywitać znajomych, panie w tym czasie mogą poprawić fryzurę i makijaż, wreszcie bez pośpiechu znaleźć i zająć swoje miejsce. Jeśli się spóźniłeś nie przepychaj się do swojego miejsca, tylko zajmij pierwsze wolne miejsce z brzegu lub poczekaj do przerwy. - Nie jedz podczas przedstawienia.
W przeciwieństwie do kina, na teatralnej widowni nie powinno się spożywać posiłków i pić napojów.
Dopuszczalne jest jedynie picie wody niegazowanej, gdy jesteśmy spragnieni. - Nie korzystaj z telefonu.
Wchodząc na salę powinieneś wyłączyć telefon. Wysyłanie sms-ów odbiera się za totalny brak szacunku. - Nie rozmawiaj w trakcie przedstawienia.
Rozmowy w trakcie przedstawienia świadczą o braku kultury. Rozmawiając przeszkadzasz aktorom i widzom. Nie powinno się rozpraszać artystów, grających na scenie. - Z wyrażeniem zachwytu zaczekaj do końca spektaklu.
Nie powinieneś wyrażać swojego zachwytu w trakcie spektaklu. Twoje spontaniczne reakcje takie jak okrzyki i nagłe oklaski mogą być nieprzyjemne dla artystów i pozostałych widzów skupionych na przebiegu akcji. Oklaski są stosowne po zakończeniu przedstawienia. - Salę teatralną powinieneś opuścić dopiero po zakończeniu przedstawienia i zapaleniu świateł.
Opuszczenie sali przed zakończeniem będzie odebrane jako brak szacunku wobec aktorów i widzów. Jeżeli dodatkowo zajmujesz miejsce w środkowej części sali, przepychanie się w stronę wyjścia podczas trwania sztuki będzie wyjątkowo nieeleganckim i drażniącym dla pozostałych zachowaniem.
Źródło: dobre-maniery.com oraz savoir-vivre.com.pl
Komentarze