Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak poradzić sobie z krytyką?

Jak poradzić sobie z krytyką? fotolia.pl

Niewiele osób potrafi radzić sobie z krytyką. Przeważnie z góry zakładamy, iż jest ona wymierzonym w nas atakiem. Zarzuty kierowane w naszą stronę budzą same negatywne uczucia; wstydu, złości czy też lęku. Reagujemy agresją wobec osoby krytykującej zamiast z dystansem ocenić sytuację i przede wszystkim nie dać się wyprowadzić z równowagi. 

Poniżej przedstawiamy sposoby na radzenie sobie z krytyką zamieszczone na portalu poradopedia.pl :

„1. Nie daj ponieść się emocjom
Fakt, że ktoś Cię skrytykował nie należy do najmilszych – może zaboleć i wzbudzić w Tobie skrajne emocje. Pamiętaj żeby trzymać wtedy nerwy na wodzy i nie dać się sprowokować. W żadnym wypadku nie reaguj agresją, ale też nie chowaj głowy w piasek. Twoja odpowiedź może ograniczać się jedynie do stwierdzenia, że nie interesują Cię poglądy innych osób lub każdy ma prawo do swojego osądu. Opinia wyrażona przez „Twojego” krytykanta jest tak naprawdę jedną z wielu, dlatego nie powinieneś usprawiedliwiać swojego zachowania.

2. Zachowaj spokój 
Nawet ostra krytyka nie powinna wyprowadzić Cię z równowagi, chyba że Twój charakter Ci na to nie pozwala; w przeciwnym razie wymiana zdań może zakończyć się niepotrzebną awanturą i jeszcze większym zdenerwowaniem. Mimo nieprzychylnych słów z ust osoby „atakującej” Cię, staraj się zachowywać dyplomatycznie, ale też domagaj się należytego szacunku.
 
3. Każdy ma prawo do swoich poglądów
Jeśli nie zgadzasz się ze słowami wypowiadanymi przez krytykanta, nie bulwersuj się tylko spróbuj porozmawiać na temat wygłoszonej opinii, być może znajdziesz w tej krytyce odrobinę prawdy. Pamiętaj, że nie wszyscy muszą się z Tobą zgadzać, każdy ma inny gust i inaczej odbiera świat.

4. Bądź pewny swojej wartości
Człowiek skrytykowany czuje się mniej wartościowy, nawet poniżony. Nie pozwól by dopuszczać do takiego stanu rzeczy. Jeśli krytykant odkryje w Tobie ten słaby punkt, będzie próbował „zaatakować” Cię powtórnie. Nie obwiniaj się, pamiętaj że każdy człowiek ma w sobie wady i uczy się na błędach. Niech każda, nawet najdrobniejsza krytyka będzie dla Ciebie nauką i chęcią dążenia do zmian na lepsze – siebie i swojego
zachowania.

5. Uległość niewskazana
Nie przepraszaj za to, że żyjesz. Zgadzanie się z każdą krytyką może tylko pogorszyć Twoje stosunki z otoczeniem. Tłumaczeniem sobie, że do niczego się nie nadajesz, wszyscy się z Ciebie śmieją i obgadują potwierdzasz myślenie innych, że naprawdę tak jest. Jedyne co Cię może czekać w tej sytuacji to całkowita utrata godności i poczucia własnej wartości.

6. Głowa do góry!
To bardzo trudne i wydawałoby się niemożliwe, ale postaraj się nie rozmyślać o tym, co usłyszałeś na swój temat. Jeśli bardzo Cię to gnębi, zrób coś by poczuć się lepiej. Wypracuj w sobie zdolność dążenia do realizacji celów, pomimo negatywnych opinii otoczenia i dbaj o własne interesy. Bądź asertywny, zaakceptuj siebie, uśmiechnij się i śmiało idź do przodu, nie dając okazji wypowiadania się krytykantom!”

Źródło: www.poradopedia.pl

Pt., 17 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa