Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zespół ds. Infrastruktury KWRiST. O czym debatowano we wrześniu?

Zespół ds. Infrastruktury KWRiST. O czym debatowano we wrześniu? fotolia.pl

19 września br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Infrastruktury, Urbanistyki i Transportu KWRiST.

Opiniowane projekty

Pozytywne opinie Zespołu uzyskały:

  • projekt ustawy o zmianie ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw,
  • projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie wykazu gmin, którym przysługuje część rekompensująca subwencji ogólnej za rok 2023.

Pozytywną opinię – jednakże z uwagami Związku Powiatów Polskich, uzyskał również projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach.

ZPP zakwestionował projektowaną zmianę w § 2 załącznika nr 1 do rozporządzenia. Proponowany przez Ministerstwo Infrastruktury przepis zakłada m.in., że w przypadku czasowej rejestracji samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych, o której mowa w art. 74 ust. 2ca Prawa o ruchu drogowym (prd), wcześniej zarejestrowanego na terytorium RP, organ rejestrujący będzie miał obowiązek realizowania działań zmierzających do wyeliminowania z obrotu prawnego w trybie przepisów KPA decyzji wydanej na podstawie art. 73 ust. 1 prd. Związek zauważył, że wprowadzenie omawianej nowelizacji spowoduje poważne problemy interpretacyjne, a także związane z jego praktycznym zastosowaniem. Wobec tego, w ustawie – Prawo o ruchu drogowym należy pilnie dodać przepis wygaszający z mocy prawa dotychczasową decyzję o rejestracji samochodu, a tymczasowo i wyjątkowo przepisowi rozporządzenia nadać brzmienie, które pozwoli organom rejestrującym na skorzystanie z art. 162 § 1 pkt 1 Kpa.

Z pełną treścią uwag ZPP do ww. rozporządzenia można zapoznać się tutaj 

Końcowo, należy odnotować, że na wniosek Ministerstwa Rozwoju i Technologii z porządku obrad został zdjęty projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Sprawy różne

W sprawach różnych odbyła się dyskusja na temat projektu Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 (KRK2050).

Przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przekazali, że do projektu KRK zgłoszono około 800 uwag. Sama Koncepcja musi zostać przyjęta do końca 2024 r.

Aktualnie MFiPR przygotowuje raport z konsultacji społecznych wraz z odniesieniem się do zgłoszonych uwag, który (według zapowiedzi) ma zostać przekazany stronie samorządowej na początku października br.

Przedstawiciele resortu odnieśli się również do Śródokresowej Strategii Rozwoju Kraju (ŚSRK), w której zakładane są 4 najważniejsze cele, tj.:

  • policentryczność rozwoju kraju,
  • demografia, w kontekście problemu „jak wyjść z pułapki demograficznej”
  • konkurencyjność gospodarki,
  • bezpieczeństwo związane ze zmianami klimatu, bezpieczeństwem cybernetycznym itp.
Sob., 21 Wrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak