Nie od dziś wiadomo, że woda jest składnikiem wszystkich tkanek, każdej komórki, każdego układu naszego organizmu. Warunkuje prawidłowe ich funkcjonowanie i jest rewelacyjnym transporterem substancji ustrojowych jak hormony, enzymy.
22 marca obchodzony był Światowy Dzień Wody pod hasłem „Troska o wodę jest obowiązkiem każdego człowieka”. Woda obecna jest w codziennym życiu każdego człowieka czy to w formie do picia, czy też jako woda lecznicza w sanatorium.
W Polsce nie brak miejscowości słynących z naturalnych właściwości wód leczniczych. Kiedyś wyjazdy do uzdrowisk określano, jako wyjazdy do wód!
W dawnych czasach z lecznictwa uzdrowiskowego korzystały osoby uprzywilejowane, władcy np. królowa Marysieńka, żona Króla Jana III Sobieskiego, osoby kultury i sztuki. Obecnie z tej formy leczenia może korzystać każdy nas.
Jakie korzyści daje picie wody?
Woda:
- pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała,
- reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu,
- ułatwia transport składników odżywczych pomiędzy komórkami i narządami,
- uczestniczy w procesie trawienia,
- usuwa z organizmu toksyny i produkty uboczne przemiany materii.
Dr Jerzy Odonicz-Czarnecki specjalista balneologii i medycyny fizykalnej zwraca uwagę, że - dobrym nawykiem jest picie płynów w małych ilościach, często, w ciągu całego dnia. Zachwianie równowagi wodnej powoduje odwodnienie.
Więcej informacji wraz z materiałem filmowym na stronie: www.nfz.gov.pl
Źródło: NFZ