Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zaufanie i gotowość Polaków do wspólnego działania

Zaufanie i gotowość Polaków do wspólnego działania fotolia.pl

CBOS bada stosunek Polaków do wspólnego działania już od dwóch dekad. Badanie to pozwala obserwować długofalowe zmiany w tej dziedzinie. Tak jak przy poprzednich pomiarach, w lutym tego roku badani najczęściej deklarowali – wybierając między przygotowanymi odpowiedziami – że byliby gotowi pożyczyć znajomej osobie coś cennego (60%), nieco rzadziej, że mogliby jej pomagać za darmo w pracy na rzecz wspólnego otoczenia lub potrzebujących (50%), czy prowadzić wspólnie działalność gospodarczą (39%), a najrzadziej, że znają kogoś, komu byliby gotowi pomagać w zostaniu radnym lub posłem (31%).

Gotowość Polaków do pomocy spadła względem ostatniego pomiaru we wszystkich czterech obszarach, o jakie pytano ankietowanych. Również w zestawieniu z wcześniejszymi pomiarami niektóre z obecnych wyników są rekordowo niskie – na przykład odsetek respondentów gotowych wspomóc znajomego w staraniach o zostanie radnym lub posłem (31%) jest najniższy w skali ostatnich dwudziestu lat. Z kolei odsetek badanych gotowych prowadzić ze znajomym działalność gospodarczą spadł do poziomu wprawdzie już przez nas odnotowywanego (39%), ale w ciągu ostatnich dwóch dekad nigdy nie był on niższy.

Nieunikniony wpływ na obniżenie gotowości Polaków do niesienia pomocy innym odegrała pandemia COVID-19, która wybuchła w Europie tuż po tym, jak CBOS przeprowadziło poprzedni pomiar (badanie zrealizowane w lutym 2020 roku). Realia panującej zarazy i długich okresów wymuszonej izolacji mogły z jednej strony osłabić więzi badanych ze znajomymi, a z drugiej strony skłonić ich do skupienia się na własnych potrzebach i bezpieczeństwie.

Źródło: CBOS

Śr., 16 Mrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła