Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Praca zdalna w pandemii - nie dla wszystkich!

Praca zdalna w pandemii - nie dla wszystkich! fotolia.pl

Jak podaje PIE w czasach zintensyfikowania zakażeniami COVID-19, podczas panującej pandemii, tylko 1/5 pracujących w Polsce wykonywała swoją pracę z domu. W pierwszej fali pandemii (II kw. 2020 r.) odsetek pracujących z domu wyniósł 21 proc., przy czym 13 proc. osób zwykle pracowało z domu, a 8 proc. – czasami. W kolejnych kwartałach udziały pracujących z domu były zbliżone, choć nieco mniejsze. Według najświeższych dostępnych danych, w II kw. 2021 r. swoje obowiązki wykonywało z domu 17 proc. pracujących (8 proc. – zwykle, 9 proc. – czasami).

W Polsce odsetek osób pracujących z domu jest przeciętny na tle krajów Unii Europejskiej. Średnio w 2020 r. w Polsce 18 proc. zatrudnionych pracowało z domu, w Unii – 21 proc. Najwyższe odsetki były w Luksemburgu i Holandii – w obu tych krajach ok. 20 proc. zatrudnionych zwykle pracowało z domu i kolejne 20 proc. – czasami. Na przeciwnym biegunie jest Bułgaria i Rumunia – odsetek wykonujących swoje obowiązki zawodowe z domu nie przekraczał tam 5 proc. (wykres 2). Tak duże zróżnicowanie między krajami może być związane z różnicami w strukturze zatrudnienia.

Sposobność powszechnej pracy z domu jest ograniczona tylko do kilku sektorów gospodarki. Praca z domu najczęściej występuje w sektorze informacji i komunikacji (to m.in. informatycy i dziennikarze). W II kw. 2021 r. 39 proc. z nich zwykle pracowało z domu, a 23 proc. – czasami. Kolejne branże, w których praca z domu pozostaje dość powszechna, to działalność profesjonalna i naukowa (m.in. prawnicy, doradcy, architekci, naukowcy), finanse i ubezpieczenia oraz edukacja. W każdej z tych branż ok. 40 proc. zatrudnionych wykonywało swoją pracę z domu (łącznie – zwykle lub czasami).

Praca z domu jest niemożliwa dla większości pracowników z wielu innych branżach. Górnictwo, opieka zdrowotna, transport, budownictwo, przemysł, branża wodno-kanalizacyjna, zakwaterowanie i gastronomia, handel i naprawa pojazdów – w każdym z tych sektorów poniżej 10 proc. pracowników wykonywało swoje obowiązki z domu, a poniżej 5 proc. pracowało zwykle z domu.

Źródło: PIE

Śr., 16 Lt. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła