Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Korzystasz z internetu poza domem - bądź ostrożny

Korzystasz z internetu poza domem - bądź ostrożny fotolia.pl

Wielu z nas zdarza się korzystać z publicznych sieci wi-fi – w kawiarniach, hotelach, na dworcach czy w bibliotekach. To nie zawsze jest bezpieczne. Będąc poza domem - każdą sieć, z którą się łączymy, powinniśmy traktować jako potencjalne zagrożenie.

Nie wpadnij w sieć!

Telefon już od dawna nie służy nam tylko do prowadzenia rozmów. Smartfony, podobnie jak laptopy czy tablety, umożliwiają korzystanie z internetu
w niemal każdym miejscu na świecie. W coraz większej liczbie miejsc znajdziemy też otwarte sieci wi-fi. Wiele osób chętnie z nich korzysta, choćby dla oszczędności. Czy to się opłaca?

- Korzystając z otwartej sieci wi-fi powinniśmy być szczególnie ostrożni. W takiej sytuacji, jeśli to możliwe, nie logujmy się do bankowości elektronicznej, poczty e-mail czy serwisów w mediach społecznościowych – mówi minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. - Otwarte sieci bezprzewodowe, czy ogólnodostępne komputery, np. w kawiarniach lub na lotniskach, nie są dobrym miejscem do przesyłania danych wrażliwych. Dlatego korzystając z nich swoje działania powinniśmy ograniczać do minimum - dodaje.

VPN – to proste

Jeśli jednak koniecznie chcemy skorzystać z ogólnodostępnej sieci, zadbajmy o ochronę naszego połączenia, np. korzystając z technologii VPN. Dzięki niej, przesyłane w sieci dane zostaną zaszyfrowane. VPN (Virtual Private Network), czyli Wirtualna Sieć Prywatna, skutecznie pozwala nam chronić swoją prywatność. Jak to działa? To technologia, która tworzy prywatny, szyfrowany tunel dla naszych aktywności w internecie. Ukrywa naszą lokalizację, utrudniając obserwowanie naszej działalności w sieci.

Aby skutecznie skorzystać z usługi VPN należy znaleźć zaufanego dostawcę usługi VPN, ściągnąć i zainstalować oprogramowanie i dopiero wtedy połączyć się z internetem. 

VPN to doskonały sposób ochrony naszej prywatności, ale niejedyny. Nie zapominajmy o kilku innych, ważnych zasadach bezpieczeństwa, dzięki którym zadbamy o ochronę naszej internetowej działalności: pamiętajmy aby aktualizować urządzenia (komputery, laptopy, smartfony), blokować ekrany urządzeń oraz stosować silne hasła.

Cyber zasady

Istnieje kilka zasad (poza VPN), o których warto pamiętać za każdym razem, kiedy łączymy się z internetem poza domem. Przestrzegając ich – będziemy bezpieczniejsi.

Oto one:

  • Upewnij się, że na sprzęcie, że którego korzystasz, wyłączona jest funkcja zapamiętywania (danych osobowych, haseł, formularzy).
  • Po zakończeniu korzystania z obcego sprzętu wyloguj się ze swoich kont i zamknij wszystkie karty przeglądarki.
  • Kasuj historię przeglądarki oraz towarzyszące jej „ciasteczka”.
  • Odwiedzaj strony objęte szyfrowaniem. Sprawdź, czy adres zaczyna się od https:// oraz czy wyświetlana obok adresu strony informacja (dostępna pod ikoną kłódki) potwierdza prawidłowy i aktualny certyfikat strony.

Źródło mc.gov.pl

Wt., 1 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska