Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Naciągacze królują na komunikatorach internetowych

Naciągacze królują na komunikatorach internetowych fotolia.pl

Znajomy, z którym nie rozmawiałeś kilka lat potrzebuje pilnej pożyczki kilkuset złotych? Wygrałeś pieniądze na loterii? A może ktoś znalazł Twoje prywatnej zdjęcia na jakimś portalu. – brzmi znajomo? A to tylko kilka, bardzo popularnych w ostatnim czasie oszustw jakie wykorzystywane są na komunikatorach internetowych np. Messenger, What’s up?

Komunikator internetowy umożliwia szybkie przesyłanie wiadomości między użytkownikami. To obecnie bardzo popularna forma rozmowy w Internecie. Cyberprzestępcy doskonale o tym wiedzą. Dlatego coraz częściej wykorzystują komunikatory w celu oszustw.

Sposobów jest kilka. Oto niektóre z nich: dostajesz wiadomość, która wymusza na Tobie natychmiastowe działanie np. Potrzebuję pilnej pożyczki, jutro oddam, pomóż! Nie zapłaciłeś rachunku, ureguluj go jak najszybciej!, w wiadomości znajdujesz żądanie podania swoich danych osobowych, hasła lub innych wrażliwych informacji, do których nie powinny mieć dostępu obce osoby. Otrzymana wiadomość nie ma sensu, np. dotyczy zdarzenia, w którym nie braliście udziału.

Wiadomość pochodzi od bliskiego znajomego, członka rodziny, współpracownika, ale jej styl lub dobór słów zupełnie do niego nie pasuje. To tylko kilka przykładów. Wszystkie mają zazwyczaj jednak jeden cel – zmusić Cię do szybkiego działania, wzbudzić u Ciebie silne emocje i Cię okraść, z danych lub pieniędzy na koncie. Nie daj się presji, nie rób niczego pod wpływem impulsu! Przemyśl wszystko na spokojnie, w ten sposób możesz uniknąć oszustwa. Ponadto nigdy nie klikaj w linki w wiadomościach, które wydają Ci się podejrzane.

Jeśli dostaniesz wiadomość od znajomego, która wydaje Ci się nietypowa, budzi Twoje wątpliwości po prostu zadzwoń do znajomego i zapytaj, czy na pewno wysyłał Ci taką wiadomość (pisanie na komunikatorze nie zawsze pozwoli wychwycić oszustwo, gdyż sprawca będzie brnął w kłamstwo). Nie ujawniaj w wiadomościach żadnych poufnych danych, jak np. hasła, dane do logowania. Nie odpowiadaj na podejrzane wiadomości, szczególnie od nieznajomych osób. Bądź podejrzliwy w stosunku do wszystkich wiadomości, szczególnie tych, które wymagają od Ciebie natychmiastowego działania.

Źródło: MC

Śr., 24 Lt. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek