Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szpital w czasie pandemii – czy wiesz, kiedy możesz do niego trafić i jak się przygotować?

Szpital w czasie pandemii – czy wiesz, kiedy możesz do niego trafić i jak się przygotować? fotolia.pl

Musisz przejść zabieg, który ratuje Ci życie lub zdrowie? Kogoś z Twoich bliskich zabrało pogotowie? Jesteś chory na COVID-19 i potrzebujesz pomocy lekarza? W jakich sytuacjach możesz trafić do szpitala?

Do szpitala możesz trafić:

  • na planowany zabieg lub leczenie, kiedy skieruje Cię tam lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz specjalista, nawet jeśli nie ma podpisanej umowy z NFZ (czyli taki, u którego leczysz się prywatnie). Za pobyt w szpitalu i za leczenie szpitalne nie musisz płacić.

Pamiętaj! Jeśli leczysz się prywatnie i lekarz skieruje Cię na badania konieczne do dalszego leczenia, będziesz musiał za nie zapłacić. Bezpłatne badania przysługują Ci na podstawie skierowania lekarza, który ma podpisaną umowę z NFZ.

  • w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, po wypadku lub w związku z innym zdarzeniem nagłym, które zagraża Twojemu życiu albo zdrowiu, jeśli w ocenie lekarza konieczne jest podjęcie leczenia w szpitalu. Jeśli szpital nie będzie miał możliwości Cię przyjąć lub Twoja choroba wymaga leczenia, którego szpital nie może Ci zapewnić – musi zapewnić Ci transport do szpitala, który będzie w stanie udzielić Ci pomocy. Całą procedurę przekazania pacjenta powinna przeprowadzić placówka, która przekazuje pacjenta.

Pamiętaj! To lekarz podejmuje decyzję czy stan zdrowia wymaga przekazania pacjenta do innej placówki. Pacjent nie może żądać przeniesienia go do innego szpitala zgodnie ze swoją wolą.

Zrób test przed przyjęciem do szpitala. Szpital nie może od Ciebie wymagać wykonania na własną rękę testu na koronawirusa przed przyjęciem. Wykonanie badania na koronawirusa przed planowanym zabiegiem jest obowiązkiem szpitala. Jeśli personel uzna to za konieczne, to obowiązkiem lekarza opiekującego się Tobą w szpitalu jest wystawienie zlecenia na test.

Jeśli przesunięcie zabiegu nie zagraża Twojemu życiu ani nie grozi poważnym pogorszeniem Twojego zdrowia, przesuń termin zabiegów na czas po epidemii. Zminimalizuje to ryzyko zakażenia się koronawirusem przez Ciebie, a jednocześnie zapewni dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia.

Masz prawo leczyć się w dowolnym szpitalu na terenie Polski. Musisz jednak pamiętać, że obecnie wybór szpitala zależy od tego, czy:

  • podejrzewasz, że jesteś zakażony COVID-19,
  • masz pozytywny wynik testu na COVID-19,
  • nie masz i nie podejrzewasz, że masz COVID.

Pamiętaj, obecnie wizyty w szpitalach mogą być ograniczone, a nawet zawieszone. Jeśli potrzebujesz czegoś z domu, poproś swoich bliskich o przygotowanie niezbędnych rzeczy. Mogą je przekazać przez personel szpitala.

Ale jeśli pobyt w szpitalu był zaplanowany wcześniej, zadbaj o to, by mieć przygotowane, niezbędne rzeczy. Miej ze sobą: piżamę (co najmniej dwie – na zmianę), kapcie i szlafrok, przybory kosmetyczne (szczoteczkę do zębów, ręcznik, mydło, żel odkażający), ładowarkę do telefonu, inne rzeczy, jakich możesz potrzebować w trakcie pobytu w szpitalu.

Źródło: pacjent.gov.pl

Wt., 12 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska