Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Coś optymistycznego" na dobry początek roku

fotolia.pl

Praktycznie każdego dnia, różnego rodzaju media (prasa, telewizja, Internet) przekazują nam masę niemiłych, negatywnych informacji (zamachy, protesty, bankructwa, wypadki). Nowiny tego typu nie napawają optymizmem. Toteż, by pozytywnie rozpocząć ten nowy rok, przedstawiamy państwu kilka faktów napawających optymizmem. Faktów, które pokazują, że obecnie życie jest dużo lepsze niż wiele lat temu, a jeżeli się postaramy w kolejnych latach będzie jeszcze lepsze.

Rośnie średnia długość życia
Już w 2012 roku średnia długość życia w ujęciu światowym wynosiła 70 lat. To dużo więcej jak przed latami, a rozwój medycyny oraz brak znaczących konfliktów zbrojnych sprawiają, że ludzie żyją coraz dłużej. Jeszcze w V wieku średnia długość życia mieszkańca Europy wynosiła tylko 25 lat, zaś w XV wieku ludzie dożywali najczęściej 28 lat. W 1900 roku ludzie żyli już średnio 46 lat, zaś w 1990 człowiek dożywał 65 lat.

Coraz więcej ludzi ma dostęp do czystej wody pitnej
Chociaż dwa lata temu UNICEF przedstawił dane z których wynika, że na świecie dostępu do bezpiecznej wody pitnej nie ma jeszcze 780 milionów ludzi, to i tak nie jest tak źle jak pod koniec XX wieku. Od 1990 roku ponad 2 miliardy osób zyskało dostęp do czystej wody pitnej, i z tego należy się cieszyć.

Wciąż spada liczba analfabetów
Analfabetyzm, czyli brak umiejętności pisania i czytania, jest coraz mniejszym problemem dla świata. Według raportów UNESCO obecnie 80% kobiet oraz 89% mężczyzn z całego świata potrafi pisać i czytać. Statystyki uwzględniające dzieci do 15 roku życia są jeszcze lepsze – czytać potrafi 87% dziewcząt i 92% chłopców. W Polsce tylko 0,3% ludzi nie potrafi czytać i pisać, a jeszcze w 1921 roku mieliśmy 33,1% analfabetów.

Kosmos stoi przed nami otworem
W przeszłości za bilet na orbitę Ziemi trzeba było zapłacić 20-35 milionów dolarów, zaś obecnie, dzięki włączeniu się prywatnych firm do podboju kosmosu za bilet w kosmos trzeba zapłacić około 200 tysięcy dolarów. Za kilkanaście lat podróż powinna być jeszcze tańsza.

Spada liczba palaczy w krajach rozwiniętych
Chociaż liczba palaczy w krajach biednych i rozwijających się wciąż rośnie, to w krajach rozwiniętych obserwujemy trend spadkowy. Obecnie w Polsce papierosy pali 33,5% panów i 21% pań. Dla porównania jeszcze w 1982 roku po papierosy sięgało 65% Polaków i 32% Polek. Odsetek palaczy spada również w wielu innych krajach rozwiniętych. W Stanach Zjednoczonych jest obecnie 18% palaczy, a w 2005 było ich 21%.

77% mieszkańców Ziemi jest szczęśliwa
W 2012 roku grupa badawcza Ipsos przeprowadziła badanie w 24 krajach świata, z którego wynika, że 77% ludzi w nich mieszkających jest szczęśliwych (z tego 22% bardzo szczęśliwych). To nieco lepiej jak w 2007 roku, kiedy szczęście deklarowało 75% badanych. W badaniu wzięli również udział mieszkańcy Polski. W naszym kraju 15% badanych deklarowało, że są bardzo szczęśliwi. Najwięcej bardzo szczęśliwych obywateli ma Indonezja (51%).

Źródło: Worldometers.info oraz Rankingi24.pl

Pt., 9 St. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa