Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ten szczególny dzień w roku... Dzień Matki

Ten szczególny dzień w roku... Dzień Matki fotolia.pl

Ona nosiła nas pod sercem przez dziewięć miesięcy. Ona nas karmiła, pielęgnowała, wychowywała. Ona wstawała w nocy, gdy tylko usłyszała nasz płacz. Co dzień obdarzając swoją miłością, wyrozumiałością, ciepłem. Matka, mama, mamusia – ta jedna na całym świecie, ukochana i wyjątkowa! 26 maja obchodzimy jej święto!

Trochę historii…
Tradycja obchodzenia Dnia Matki wywodzi się jeszcze ze starożytnej Grecji. Wraz z rozkwitem wiosny nasi antyczni przodkowie przystępowali do celebrowania święta Matki Natury. Podczas specjalnych festynów, których punktem kulminacyjnym było palenie ofiar przyniesionych przez zgromadzenie, składano hold bogini Rei, żonie Kronosa, matce wszechświata oraz wszystkich bóstw.

W starożytnym Rzymie wytworzył się zwyczaj obchodów święta bogini Cybele, także uważanej za matkę bogów. Święto to nazywano Hilaria i trwało ono trzy dni: od 15 do 18 maja.

Współczesny Dzień Matki nosi w sobie wiele pozostałości po rzymskich Hilariach. Tak jak w przypadku wielu innych pogańskich świąt, Hilaria zostały „zaadoptowane” przez patriarchów wczesnego kościoła katolickiego i przemienione na święto Matki Boga.

Innym spojrzeniem na historię Dnia Matki jest historia tzw. „matczynej niedzieli” obchodzonej od około XVI wieku w Anglii i Szkocji. W każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu młode służące i młodzi parobkowie puszczani byli do swoich domów, by spędzić ten dzień ze swoimi matkami. Tradycją było przynoszenie matkom drobnych upominków, (w które często zaopatrywali swoją młodocianą służbę pracodawcy) lub specjalnego „matczynego ciasta”, jeżeli w odwiedziny do domu szła dziewczyna.

W Stanach Zjednoczonych historia Dnia Matki to historia niezbyt szczęśliwej, za to uwielbiającej swoją matkę do granic panny Anny Jarvis z Południowej Wirginii. Dwa lata po śmierci matki, w roku 1907 Anna Jarvis i koło jej przyjaciół rozpoczęli kampanię na rzecz ustanowienia oficjalnego Dnia Matki. Panna Jarvis, która sama nigdy nie wyszła za mąż i która do końca swego życia opiekowała się swoją niewidomą siostrą uważała, że właśnie w ten sposób złoży najlepszy hołd tej, do której po śmierci tęskniła jeszcze bardziej niż za życia. Dowodziła również, że matki są nazbyt niedoceniane, a dzieci często zbyt późno zdają sobie sprawę z ważności matek w swoim życiu.
Ustanowienie Dnia Matki miało na celu zacieśnić więź między rodzicami i ich potomstwem oraz zwrócić uwagę na wysiłek, jaki matki wkładają w pielęgnację swoich rodzin. Pierwszy Dzień Matki, do którego doprowadziła Anna Jarvis uhonorowany był specjalną mszą, na której modlono się za wszystkie matki na świecie.

Zaledwie 4 lata później Dzień Matki był już ogólnie znanym i przyjętym świętem.

Dzień Matki w Polsce
W Polsce święto to, obchodzono pierwszy raz w 1914 roku w Krakowie.

Jak najlepiej spędzić to święto?
Dzień Matki można obchodzić na wiele sposobów. Jeżeli mama nie mieszka w pobliżu, najlepszym prezentem dla niej, będzie nasza wizyta. Jeśli natomiast codziennie widujemy się z naszą mamą, warto zadbać o to, aby ten dzień był wyjątkowy. Jest to najlepszy moment, aby spędzić trochę czasu razem, tym bardziej, jeśli w życiowym biegu często o tym zapominamy. Zorganizujmy wycieczkę do kina, teatru, czy na ciekawy koncert. Mama z pewnością także ucieszy się ze wspólnego spaceru zakończonego aromatyczną kawą w przytulnej kawiarence.

Kochane Mamy, Wszystkiego Najlepszego !!!

Źródło: kalendarzswiat.pl, wikipedia.org oraz pijarzy.pl

Pt., 23 Mj. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa