Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zanim wyjedziemy na majówkę - zabezpieczmy odpowiednio dom i mieszkanie!

Zanim wyjedziemy na majówkę - zabezpieczmy odpowiednio dom i mieszkanie! fotolia.pl

Wielkimi krokami zbliża się weekend majowy, tegoroczny, uwzględniając rozkład dni wolnych i prognozę pogody, zachęca do spędzania wolnego czasu poza miastem.

Jednak, co zrobić, by po powrocie z majówki nie mieć niemiłej niespodzianki w postaci zalanego wodą albo ogołoconego przez złodziei mieszkania czy też domu? Wystarczy odpowiednio wcześnie pomyśleć o właściwym przygotowaniu i zabezpieczeniu naszej posesji.

  • Sprawdźmy szczelność okien i drzwi, upewnijmy się, że wszystkie zamki działają sprawnie i nie wymagają naprawy. Dokładnie zamknijmy je w dniu wyjazdu. Zaciągnijmy też żaluzje lub rolety.
  • Wyłączmy z prądu wszelkie sprzęty kuchenne (czajnik elektryczny, kuchenkę mikrofalową, ekspres do kawy czy toster).
  • Sprawdźmy czy telewizor, laptop a nawet zwykłe radio także zostały odłączone od źródła napięcia. Jeśli możemy wyłączmy bezpieczniki (to najbezpieczniejsze rozwiązanie) – pamiętajmy jednak o pozostawieniu tego, który zasila lodówkę!
  • Zapiszmy numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera, wszelkich odtwarzaczy itp.), oznakujmy je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja.
  • Sporządźmy listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania. Unikajmy przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Aby nie kusić złodzieja warto zdeponować je w bezpiecznych miejscach, cenne dla nas rzeczy możemy przekazać do przechowania osobom godnym zaufania.
  • Przed wyjazdem dokładnie posprzątajmy mieszkanie. Nie zostawiajmy brudnych naczyń w zlewozmywaku, zapełnionej zmywarki, wilgotnych ściereczek, ręczników, gąbek kąpielowych czy myjek. Umyjmy i wytrzyjmy do sucha blaty kuchenne. Usuńmy z wazonów cięte kwiaty. Pleśni znacznie trudniej się pozbyć niż zabezpieczyć przed jej pojawieniem się w domu. Sprawdźmy, czy w pralce nie pozostawiliśmy brudnych lub mokrych ubrań (pamiętajmy też by odłączyć urządzenie od prądu). Sprzątnijmy lodówkę. Jeżeli czeka nas dłuższy wyjazd, możemy ją rozmrozić, umyć i przetrzeć octem i zostawić wyłączoną wraz z otwartymi drzwiczkami (aby nie przesiąknęła brzydkim zapachem). Jeżeli natomiast nie chcemy jej wyłączać- pozbądźmy się wszystkich produktów, które mogą zepsuć się podczas naszej nieobecności. Wynieśmy wszystkie śmieci!
  • Zakręćmy główny zawór wody – unikniemy dzięki temu przykrych niespodzianek, jeśli rozszczelni się kran.
  • Obficie podlejmy kwiaty. W tych najbardziej wrażliwych zainstalujmy system nawadniający (do kupienia w marketach ogrodniczych). Możemy także na parapetach ustawić naczynia z wodą, która parując zapewni odrobinę wilgoci. Najbardziej wrażliwe na światło rośliny przestawmy w zacienione miejsce, te wymagające obfitego podlewania – przenieśmy do wanny.
  • Pamiętajmy też o zabezpieczeniach dodatkowych. Nowoczesne antywłamaniowe systemy w oknach i drzwiach, alarmy, monitoring, czujniki ruchu itp. sprawiają, że nasze mieszkanie może stać się prawdziwą twierdzą. Warto z nich korzystać, bo przecież dom powinien nam kojarzyć się przede wszystkim z poczuciem bezpieczeństwa.
  • Jeśli mamy ubezpieczenie mieszkania, przed wyjazdem upewnijmy się, jakie są jego warunki i ewentualnie wybierzmy dodatkowe usługi, które zabezpieczą przed kradzieżą najcenniejsze rzeczy.
  • Sąsiedzka solidarność – Jeżeli żyjemy w zgodzie z sąsiadem poprośmy go, aby w czasie gdy będziemy na urlopie, miał oko na nasze mieszkanie/dom i aby co jakiś czas doglądał go (np. raz na jakiś czas zapalał w środku światło, aby zachować pozory obecności w domu). Możemy również poprosić kogoś zaufanego, aby podczas naszej nieobecności, zamieszkał w mieszkaniu.

Źródło: zaradni.pl, spryciarze.pl oraz planowo.pl

Czw., 24 Kw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa