Związek Powiatów Polskich przeprowadził analizę sytuacji ekonomicznej samorządowych spółek szpitalnych powstałych na bazie przekształconych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Badaniem objęto 37 z 71 spółek prowadzących szpitale funkcjonujące na bazie przekształconych powiatowych SPZOZ – ów.
Przedmiotem badań były sprawozdania finansowe i i bilanse spółek za rok 2010.
W załączeniu skrót raportu sporządzonego na bazie przeprowadzonych badań.
Wynika z niego, iż z jednej strony dobrze funkcjonują mechanizmy zarządzania obowiązujące w spółkach, a z drugiej ogromne jest zróżnicowanie ich sytuacji ekonomicznej. Potwierdza się, że samo przekształcenie w spółkę nie jest panaceum na wszystkie problemy finansowe. Dotykają one w równym stopniu spółki jak i SPZOZ – y (od 1 lipca br. podmioty lecznicze nie będące przedsiębiorcami).
Inne, wybrane wnioski wynikające z przeprowadzonej analizy:
- nie ma większego zainteresowania inwestowaniem w spółki, w których większość udziałów należy do podmiotu publicznego;
- powinien zostać wzmocniony nadzór właścicielski ze strony samorządów;
- głównie uwarunkowania zewnętrzne (brak stabilności finansowania) powodują zachowawczą gospodarkę finansową. Dobitnie podkreślają to wskaźniki dotyczące płynności finansowej, gdzie znacząca liczba spółek ma nadpłynność (im niższego stopnia płynności dotyczy wskaźnik, tym więcej spółek znajduje się w kategorii posiadających nadpłynność). W tym kontekście rozwiązaniem mogłoby być wydłużone kontraktowanie usług przez NFZ (np. 5-letnie) przy uwzględnieniu kryterium kompleksowości świadczonych usług zdrowotnych.
ZPP zbiera obecnie dane z pozostałych spółek samorządowych, ale i także z SPZOZ – ów, aby na bieżąco monitorować sytuację i na bazie zebranych wniosków występować do resortu zdrowia i NFZ w sprawie zmian regulacji prawnych i finansowych dotyczących funkcjonowania podmiotów leczniczych.
Marek Wójcik