Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pracowniku wytłumacz się z majątku

Pracowniku wytłumacz się z majątku fotolia.pl

Szeregowi pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych, nieposiadający upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych, często zapominają, że również od nich pracodawca może żądać przedłożenia oświadczenia majątkowego.

Zgodnie z art.  32 ustawy o pracownikach samorządowych na żądanie osoby upoważnionej do dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym na kierowniczym stanowisku urzędniczym, jest obowiązany złożyć oświadczenie o stanie majątkowym.

Analizy danych zawartych w oświadczeniu dokonuje kierownik jednostki, w której pracownik samorządowy jest zatrudniony.

Oświadczenie składane jest  według wzoru oświadczenia majątkowego określonego na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym dla wójta, zastępcy wójta, sekretarza gminy, skarbnika gminy, kierownika jednostki organizacyjnej gminy, osoby zarządzającej i członka organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoby wydającej decyzje administracyjne w imieniu wójta.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, w jakim celu pracodawca może żądać przedłożenia takiego oświadczenia. Art. 32 został zamieszczony w ustawie po art. 30 dotyczącym zakazu wykonywania zajęć pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych, wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność oraz zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy oraz art. 31 dotyczącym złożenia oświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej. Z tego wynika, że przepis dotyczący składania oświadczeń  majątkowych ma również charakter przepisu antykorupcyjnego. W mojej ocenie w żadnym razie informacje zawarte w oświadczeniu nie powinny stanowić podstawy do ewentualnego podejmowania decyzji o obniżce lub podwyższaniu wynagrodzenia, przydzielaniu premii i nagród czy przy podejmowaniu decyzjo o zwolnieniu czy awansie pracownika.

Chociaż w ustawie jest mowa o oświadczeniu majątkowym pracownika, w praktyce pracodawca poweźmie również informację na temat dochodów uzyskiwanych przez współmałżonka pracownika, jeżeli małżonkowie oczywiście nie wyłączyli wspólności majątkowej. Dochody osiągane przez małżonka wchodzą bowiem w skład majątku wspólnego a zgodnie z pkt. 3 w uwagach do wzoru oświadczenia osoba składająca oświadczenie obowiązana jest określić przynależność poszczególnych składników majątkowych, dochodów i zobowiązań do majątku odrębnego i majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową.

Bernadeta Skóbel

Niedz., 19 Czrw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel