Na zakończenie trwającego dwa dni Samorządowego Kongresu Oświaty najważniejsze stały się finanse samorządowe. Ryszard Grobelny, prezydent miasta Poznania i Prezes Związku Miast Polskich przedstawił zebranym wyniki Akcji 8 miliardów.
Projekt zawiera zmiany w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego – zwiększenie udziału w podatkach i jest dobrze uzasadniony. Uwzględnia także interesy regionów wiejskich, w których jest szczególnie dużo obszarów chronionych.
Twórcy projektu zwracają uwagę, że minister finansów, który odpowiada nie tylko za sektor finansów centralnych, ale za cały sektor finansów publicznych, ciągle powiększa obciążenia finansowe jednostek samorządu terytorialnego.
Dzięki wysiłkowi, włożonemu przez wspólnoty lokalne, zebranych zostało o wiele więcej podpisów, niż jest to potrzebne wymogami prawa, aby projektem musiał zająć się sejm. Jest to tyko pierwszy etap. Zaniesienie podpisów do Marszałka Sejmu to tylko pierwszy etap. Po nim nastąpią kolejne – najpierw dyskusje z posłami w okręgach wyborczych, a potem wspólna praca z posłami nad tym projektem, pod którym podpisało się ponad 211 tys. obywateli domagających się zwiększenia budżetów samorządowych wspólnot. Podpisy te zostały zebrane nie przez samorządy, ale uzyskały je organizacje pozarządowe i ludzie dobrej woli, zatroskani o przyszłość ich gminy, miasteczek, miasta i powiatów.
O godzinie 15.00 pod pomnikiem Witosa na placu Trzech Krzyży rozpoczął się krótki przemarsz w kierunku Sejmu w celu złożenia zebranych podpisów marszałkowi Sejmu. Kilkuset samorządowców, poprzedzanych przez dziewczęcą orkiestrę z Płońska wzbudzało duże zaciekawienie i życzliwość przechodniów. Przemarsz zakończył się pod pomnikiem Armii Krajowej, skąd pudełka z zebranymi podpisami zostały przeniesione do Biura Podawczego Sejmu RP.
Można powiedzieć alea iacta est – kości zostały rzucone i przekroczony został Rubikon w drodze do uzdrowienia finansów samorządowych.