Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Specjalna Strefa Demograficzna – sposób na walkę z wyludnianiem się regionu

Specjalna Strefa Demograficzna – sposób na walkę z wyludnianiem się regionu fotolia.pl

Zmniejszanie się liczby ludności,  coraz większa grupa społeczeństwa w wieku poprodukcyjnym i migracje młodych ludzi na zagraniczne rynki pracy to problemy z którymi trzeba zmierzyć jak najszybciej.
Szacuje się,  że na Opolszczyźnie do 2035 roku liczba ludności spadnie o 126 tysięcy. Władze województwa postawiły podjąć działania, które pozwolą na przeciwdziałanie niekorzystnym trendom.

Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta przedstawił projekt utworzenia Specjalnych Stref Demograficznych (SSD) podczas II Kongresu Demograficznego.

Specjalne Strefy Demograficzne pilotażowo powinny objąć regiony o  najmniej korzystnej sytuacji demograficznej, małej liczbie ludności, tj. województwa opolskie i świętokrzyskie. SSD powinny być tworzone na wzór Specjalnych Stref Ekonomicznych. Powinien to być program rządowy, wsparty działaniami samorządów, dla którego konieczne jest określenie m.in. stosownych regulacji ustawowych.

Projekt Stref miałby być finansowany nie tylko z budżetu państwa, samorządów, pracodawców ale i funduszy unijnych – zwłaszcza, że w przyszłym okresie programowania zakłada się zwiększenie puli z Europejskiego Funduszu Społecznego w porównaniu do obecnego poziomu.

Czas trwania programu SSD pokrywałby się czasowo co najmniej z nową perspektywą finansową UE 2014-2020, pilotaż programu trwać powinien ok. 3-5 lat

W ramach stref realizowane byłyby cztery pakiety:

  • pakiet socjalno – prokreacyjny, dotyczący urodzeń i opieki do wieku przedszkolnego;
  • pakiet edukacyjny, dla młodzieży szkolnej, studentów;
  • pakiet „praca to bezpieczna rodzina”, który chroniłby rodziców przed obawą utraty zatrudnienia, blokadą awansu zawodowego czy też obniżeniem standardu życia;
  • pakiet „zachód słońca”, skierowany do seniorów, zapewniający im godziwą opiekę i spokojną jesień życia.

Na Kongresie Demograficznym  marszałek województwa opolskiego, Józef Sebesta pokreślił „Największym potencjałem rozwojowym regionu są ludzie – ich zdolności, umiejętności, wykształcenie. Trzeba zrobić wszystko, by stworzyć im jak najlepsze warunki do rozwoju. Podstawowym celem tego wielopłaszczyznowego programu byłoby więc przeciwdziałanie wyludnianiu się regionu”.

Na  czerwcowej sesji sejmiku województwa opolskiego radni będą dyskutować na temat utworzenia Specjalnej Strefy Demograficznej. Jesienią zaś powinien być gotowy pakiet rozwiązań ze wstępną kalkulacją kosztów utworzenia SSD.  

Z projektem utworzenia SSD można zapoznać się na stronie województwa opolskiego

Źródło: www.opolskie.pl

Wt., 26 Czrw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna