Coraz więcej uchwał dotyczących wysokości czesnego za miejsce w placówce opieki nad małymi dziećmi jest kwestionowanych przez sądy. Nie wszystkie gminy widzą potrzebę ich zmiany czytamy w Dzienniku Gazeta Prawna.
Większość samorządów postanowiła wprowadzić stałą, miesięczną opłatę za żłobek określoną kwotowo lub jako procent minimalnego wynagrodzenia za pracę. Niektóre z tak skonstruowanych uchwał są jednak zaskarżane przez wojewodów oraz rodziców. Ci ostatni uważają, że ponoszą zbyt wysokie koszty związane z pobytem ich dzieci w placówkach opieki, bo nie są one uzależnione od faktycznej liczby godzin, jakie w nich spędzają maluchy. Wyroki sądów, w tym najnowsze orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 17 kwietnia (sygn. akt II SA/Wa 2735/11), potwierdzają, że gminy, które ustalają stałą opłatę, naruszają przepisy.
Uchwałom gmin postanowiła też przyjrzeć się Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, która zaskarżyła już do sądu kilka z nich, m.in. Gliwice, Rybnik i Żory. Zarzuty stawiane przez prokuraturę są podobne do tych, na które wskazują wojewodowie i sądy.
Więcej w artykule Michaliny Topolewskiej pt. „Opłaty za żłobki zaskarżają nie tylko rodzice, ale i prokuratura” w Dzienniku Gazeta Prawna.