Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w Prawie ochrony środowiska

Zmiany w Prawie ochrony środowiska fotolia.pl

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw.

Powyższa nowelizacja opracowana została w związku z koniecznością transponowania do polskiego porządku prawnego unormowań Unii Europejskiej - w zakresie oceny i zarządzania jakością powietrza - zawartych w dyrektywie CAFE.

Stanowi ona główny instrument prawny na szczeblu unijnym dotyczący zanieczyszczeń powietrza, ma na celu ochronę środowiska i zdrowia ludzkiego i odnosi się głównie do rozwiązań dotyczących drobnego pyłu zawieszonego PM 2,5, najgroźniejszej dla życia i zdrowia ludzi mieszaniny bardzo drobnych cząstek stałych i ciekłych (współodpowiedzialnych za astmę, alergie, zawały serca i przedwczesne zgony), w tym tlenków siarki, azotu i amoniaku.

Ustawa – w związku z dyrektywą CAFE - wprowadza kluczowe definicje w zakresie problematyki ochrony środowiska, w tym poziomu informowania (stężenia substancji w powietrzu, powyżej którego istnieje zagrożenie zdrowia ludzkiego wynikające z krótkotrwałego narażenia na działanie zanieczyszczeń wrażliwych grup ludności, w przypadku którego niezbędna jest natychmiastowa i właściwa informacja), krajowego celu redukcji narażenia, wskaźnika średniego narażenia dla miasta o liczbie mieszkańców większej niż 100 tysięcy i aglomeracji oraz udziału zanieczyszczeń pochodzących ze źródeł naturalnych.

Wprowadzenie nowego standardu jakości powietrza odnoszącego się do stężeń pyłu PM2,5 - dla celów oceny jakości powietrza - nastąpi przez określenie poziomu docelowego i dopuszczalnego dla pyłu PM2,5 w rozporządzeniu wydanym przez ministra właściwego do spraw środowiska w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia, na mocy upoważnienia ustawowego zawartego w art. 86 ust.1 oraz art. 90 ust. 3 ustawy – Prawo ochrony środowiska, odpowiednio w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu oraz w sprawie dokonywania oceny poziomów substancji w powietrzu.

Polska miała przyjąć i wprowadzić w życie krajowe przepisy prawne niezbędne do wykonania dyrektywy CAFE do dnia 11 czerwca 2010 r.

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

Pon., 30 Kw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka