Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

I Samorządowa Konferencja Klimatyczna (zorganizowana przez ZPP i IE)

I Samorządowa Konferencja Klimatyczna (zorganizowana przez ZPP i IE) fotolia.pl

W dniach 19 i 20 kwietnia br. odbyła się w Warszawie I Samorządowa Konferencja Klimatyczna. Zorganizowały ją Związek Powiatów Polskich i Instytut na rzecz Ekorozwoju w ramach projektu Dobry Klimat dla Powiatów. Jej przesłaniem było zwrócenie uwagi na rolę władz powiatowych w działaniach na rzecz klimatu oraz możliwości skorzystania z europejskiej polityki klimatycznej przez społeczności lokalne.

Konferencję, w której udział wzięło ponad 80 uczestników, głównie samorządowców, ale także przedstawicieli innych podmiotów działających na rzecz ochrony klimatów, otworzyła Pani Senator Jadwiga Rotnicka, przewodnicząca senackiej Komisji Środowiska. W swoim wystąpieniu podkreśliła, jak znaczącą rolę w działaniach klimatycznych mogą odegrać jednostki samorządu terytorialnego, w tym przede wszystkim powiaty.

Odczytano również przesłanie, jakie wystosował do uczestników I Samorządowej Konferencji Klimatycznej prof. Jerzy Buzek, któremu okoliczności nie pozwoliły na osobisty udział w tym wydarzeniu.  Podkreślając fakt, że Unia Europejska jest w awangardzie tych, którzy walczą ze zmianami klimatu, wskazał, że dla krajów takich jak Polska, a więc posiadających energetykę opartą na węglu, jest to duże wyzwanie. Niedawno  nasz kraj sprzeciwił  się propozycji  Komisji  Europejskiej  i duńskiej prezydencji wyznaczenia mapy drogowej obniżania  emisji  C02 do  2050  roku  o  80%. Jak napisał w swoim posłaniu Jerzy Buzek, było to słuszne działanie  - „szczytny  cel  nie powinien przesłaniać realnej oceny szans na jego skuteczną realizację.” W zakończeniu swojego posłania Jerzy Buzek skonstatował: „Wszyscy  chcemy  pozostawić  naszym  dzieciom  zdrowe  powietrze  i  czyste  rzeki. Dlatego pamiętajmy i mówmy o tej prostej zależności: powiaty dobre  dla  klimatu, to dobry klimat dla powiatów”.

Pierwszy dzień konferencji, moderowany przez Tadeusz Narkuna i Grzegorza Kubalskiego ze Związku Powiatów Polskich to dwie sesje: Zmiany klimatu i sesja II – Ochrona Klimatu – szansa czy zagrożenie dla rozwoju lokalnego. W ramach pierwszej sesji dr hab. Jacek Leśny z Katedry Klimatologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawił „Prawdy i mity dotyczące zmiany klimatu”, a pani Celina Rataj z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówiła o „Potrzebach wodnych gospodarki Polski do 2030 r. według różnych scenariuszy rozwoju”. Interesujące badania socjologiczne na temat społecznej świadomości zmian klimatycznych, przeprowadzone wśród władz lokalnych przedstawiła Ewa Ryłko, a obrady pierwszego dnia konferencji zakończyła prezentacja koordynatora projektu Wojciecha Szymalskiego zatytułowana „Dobry Klimat dla Powiatów odpowiedzią na potrzeby ochrony klimatu.”

Podczas drugiej sesji Monika Jarzemska z Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. przedstawiła międzynarodowe inicjatywy mające na celu promowanie rozwoju uwzględniającego aspekty ochrony klimatu, a Bożena Krystyna Napierała z Urzędu Miasta Bydgoszczy zaprezentowała doświadczenia projektu LAKS „Lokalna odpowiedzialność za realizację protokołu z Kioto.” Pierwszy dzień konferencji zakończyło wystąpienie, w którym Anthony Weight przedstawiciel partnera projektu Cornwall Council Tackling Climate change, przedstawił brytyjskie doświadczenia rozwoju niskowęglowego.

Po każdej z obu sesji odbywał się dyskusja, a pytania z sali były dociekliwe i zmuszające prelegentów do konkretnych i kompetentnych odpowiedzi.

Podobnie było drugiego dnia konferencji, której moderatorem był Andrzej Kassneberg, prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju. Ten dzień otworzył wiceprezes Energy Cities, Leszek Drogosz, a III z kolei (po dwóch odbytych dzień wcześniej) sesja poświęcona była ochronie klimatu w praktyce. Jako pierwszy wystąpił w niej Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich, który omówił prawne możliwości działania jednostek samorządu terytorialnego w zakresie ochrony klimatu i propozycje ich rozwoju. O narzędziach ochrony klimatu na poziomie lokalnym mówił Szymon Liszka z Fundacji Efektywnego Wykorzystania Energii. Sesję tę zakończyło wystąpienie Aleksandry Arcipowskiej z Instytutu na rzecz Ekorozwoju, która przedstawiła doświadczenia projektu BEAM21 w kształtowaniu lokalnej wiedzy o ochronie klimatu.

Przed kolejną sesją odbył się premierowy zrealizowanego w ramach projektu filmu zatytułowanego „Tydzień z dobrym klimatem”, pokazującego konkretne działania podejmowane przez różne podmioty na rzecz ochrony klimatu. Pokaz cieszył się ogromnym zainteresowaniem – na jego pokaz przyszył także osoby, które bezpośrednio nie uczestniczyły w konferencji.

Po pokazie filmu zaczęła się ostatnia sesja konferencji klimatycznej, poświęcona „Finansowaniu przedsięwzięć na rzecz ochrony klimatu i adaptacji do zmian”. Jako pierwsza w tej części wystąpiła Simona Constantin, przedstawicielka Komisji Europejskiej – Dyrekcji Generalnej ds. Klimatu. Przedstawiła ona możliwości LIFE+ jeżeli chodzi o środki dla samorządów na ochronę klimatu. Ofertę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w zakresie finansowania działań pro klimatycznych w budynkach użyteczności publicznej przedstawił jego prezes, Jan Rączka. Piotr Żuber, przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, zaprezentował uczestnikom konferencji perspektywę finansową 2014-2020, w której ochrona klimatu będzie priorytetem Unii Europejskiej. Ostatnim w tej sesji i całej konferencji było wystąpienie Anny Żyła z Banku Ochrony Środowiska, która omówiła możliwości ochrony klimatu z udziałem środków tego banku.

Dwudniowa konferencja na pewno nie przyniosła odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące klimatu. Pokazała natomiast w sposób rzetelny i profesjonalny wszystkie aspekty tematu, któremu była poświęcona. Teraz nadchodzi czas dalszej pracy w projekcie na rzecz dobrego klimatu dla powiatów, a więc dla wszystkich nas.
Zachęcamy do zapoznania się z nimi wykorzystaniu ich w codziennej działalności, która powinna – tak wynika z dyskusji na konferencji – uwzględniać aspekty klimatyczna. Tym bardziej, że pogoda jaka jest i jak się zmienia w ostatnich latach każdy widzi.

Teraz czekają nas w projekcie debaty klimatyczne w 90 powiatach. Realizatorzy projektu mają nadzieję, że dzięki temu świadomość potrzeby ochrony klimatu i zostawienia jak najczystszego powietrza naszym następcom stanie się nie tylko powszechna, ale pójdą za nią także konkretne działania samorządów.

Wszystkie materiały i prezentacje z I Samorządowej Konferecni Klimatycznej można pobrać ze strony lidera projektu, klikając TUTAJ.

Niedz., 22 Kw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun