Marszałkowie zgromadzeni na konwencie 18 kwietnia w Łańcucie przyjęli m.in. stanowisko w sprawie rozwoju miast. Ich zdaniem niezbędne jest wzmocnienie zintegrowanego podejścia do ich rozwoju, uwzględniającego powiązania i zależności między miastami, a ich otoczeniem funkcjonalnym. Marszałkowie jednoznacznie opowiadają się za wzmocnieniem wymiaru miejskiego, ale nie w osobnym specjalnym programie, tylko w wielofunduszowych regionalnych programach operacyjnych.
Takie RPO będą kluczowym narzędziem prowadzenia całościowej, spójnej polityki rozwoju społeczno-gospodarczego i przestrzennego regionów, która musi uwzględniać bardzo istotny komponent miejski. Ewentualne wyłączenie wybranych miast z RPO, poprzez zaadresowanie do nich dedykowanego programu krajowego, skutkować będzie dezintegracją polityki rozwoju, zawężeniem skali oddziaływania oraz redukcją jej efektywności. W uruchomieniu takiego specjalnego krajowego programu miejskiego marszałkowie dostrzegają ryzyko wypierania kompleksowych przedsięwzięć realnie wzmacniających funkcje miejskie i metropolitalne przez rozproszone inwestycje komunalne odwołujące się wyłącznie do ustawowych zadań własnych miast w ich granicach administracyjnych.
Kolejnymi instrumentami wzmocnienia roli miast w opinii marszałków są: włączenie wybranych miast jako podmiotów uczestniczących w systemie realizacji RPO, w tym w tzw. zintegrowanych inwestycjach terytorialnych wynikających z propozycji Komisji Europejskiej zawartych w pakiecie legislacyjnym polityki spójności oraz wdrożenie regulacji prawnych wynikających z propozycji zawartych w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju.
Źródło: zwrp.pl