Gmina miejska Bielawa poprzez kolejne przedsięwzięcia konsekwentnie wdraża spójną politykę rozwoju opartego na innowacjach. Jednym ze sztandarowych przedsięwzięć gminy jest idea „modelowego miasta ekologicznego". Bielawa od wielu lat stawia na poszanowanie środowiska naturalnego oraz edukację ekologiczną.
Wszystko zaczęło się w 1999 roku od przekształcenia Przedszkola Publicznego nr 1 w Przedszkole Ekologiczne. Było to możliwe dzięki współpracy Bielawy z partnerskim miastem Lingen, Niemiecką Fundacją Ochrony Środowiska DBU oraz Międzynarodowym Stowarzyszeniem Edukacji Ekologicznej IGU.
Na terenie przedszkola powstały pagórki, doliny, rzeka piaskowo-kamienna, a do przedszkolnego programu nauczania wprowadzono tematy związane z ekologią.
Kolejnym krokiem było utworzenie pierwszej w Polsce i Europie Środkowo – Wschodniej „Szkoły Słonecznej". Nowatorska placówka edukacyjna rozpoczęła działalność w Zespole Szkół w 2001 roku. Dokładnie rok później „Szkołę Słoneczną" przekształcono w Centrum Odnawialnych Źródeł Energii, które działa do dzisiaj w Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego.
W momencie, gdy funkcjonowało już ekologiczne kształcenie na poziomie przedszkolnym i ponadgimnazjalnym, naturalnym było wprowadzenie go do szkoły podstawowej i gimnazjum. Od września 2006 roku w ekologiczne placówki przekształcono Szkołę Podstawową nr 7 i Gimnazjum nr 3. Starania władz miasta oraz zaangażowanie mieszkańców w działania proekologiczne docenione zostały m.in. przez Senat Politechniki Wrocławskiej, który w grudniu 2007 roku podjął uchwałę o utworzeniu w Bielawie Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego, kształcącego specjalistów w zakresie energii odnawialnej. Uroczysta inauguracja edukacji ekologicznej na poziomie akademickim miała miejsce 9 października 2009 roku.
Mocno zróżnicowaną edukację ekologiczną wspierają w Bielawie istotne dla tej dziedziny inwestycje. W 2006 roku zrealizowany został projekt pt. „Ekologiczne zagospodarowanie OWW Sudety". W prace nad pierwszym etapem inwestycji - budową Amfiteatru na terenie ośrodka wypoczynkowego, zaangażowana była młodzież z Bielawy i Lingen, a także ich nauczyciele i rodzice. Ważnym punktem na bielawskiej mapie inwestycji ekologicznych są również: Plac Elficki wybudowany w 2010 roku na Ośrodku Wypoczynkowym Sudety oraz Szkoła Leśna. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj Szkoła Leśna – placówka edukacyjna, dzięki której najmłodsi bielawianie mogą zdobywać ekologiczną wiedzę w innowacyjny sposób. Szkoła, nad którą patronat objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, powstała przy udziale Niemieckiej Fundacji Ochrony Środowiska DBU. Obecnie Gmina Bielawa prowadzi starania zmierzające do adaptacji zabytkowej stacji pomp na Interaktywne Centrum Poszanowania Energii oraz budowy miejskiej kotłowni na biomasę.
Bielawa zaangażowała się także w przedsięwzięcie pn. Ekologiczne Centrum Odzysku (ECO), mające działać w obszarze gospodarki odpadami komunalnymi w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne. Grunt pod inwestycję nabył od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prywatny przedsiębiorca. Było to możliwe dzięki wsparciu władz Bielawy oraz Związku Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego (ZGPD 7), żywotnie zainteresowanych rozwiązaniem problemu gospodarki śmieciowej. Z kolei gmina Bielawa przejęła nieodpłatnie od Agencji grunty i drogi komunikujące ECO. Inwestor realizuje budowę zakładu, natomiast Bielawa podejmuje starania w celu pozyskania środków zewnętrznych na budowę dróg dojazdowych. Na rok 2012 udało się już pozyskać 1.000.000 zł (gmina dołoży kolejne 2.300.000) i powstanie pierwszy odcinek drogi. W kolejnych latach planuje się także utworzenie składowiska balastu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Komentarze