Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tereny zagrożone powodzią – jakie działania podjąć aby chronić infrastrukturę cyfrową?

Tereny zagrożone powodzią – jakie działania podjąć aby chronić infrastrukturę cyfrową? fotolia.pl

Liczne gminy na południowym – zachodzie Polski walczą obecnie ze skutkami powodzi. Inne do, których fala jeszcze nie dotarła przygotowują się na wypadek powodzi. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało listę działań, jakie należy podjąć w gminach położonych na terenach zagrożonych powodziom, aby ochronić infrastrukturę telekomunikacyjną i cyfrową.

Na terenach zagrożonych powodzią konieczne jest zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej, w szczególności administracji samorządowej, aby zapewnić ciągłość działania instytucji, możliwości odtworzeniowe, a także bezpieczeństwo danych obywateli.

Odpowiednie przedsięwzięcia w tym zakresie powinny określać plany zarządzania kryzysowego sporządzane przez jednostki samorządu terytorialnego (JST). W uzupełnieniu, mając świadomość różnego poziomu szczegółowości i wykonalności w obecnych warunkach ujętych tam zadań, Minister Cyfryzacji zaleca podjęcie następujących działań:

  • Dokonanie przeglądu odpowiednich planów, tak wynikających z ustawy o zarządzaniu kryzysowym, jak i sporządzonych w innym trybie dla systemów ICT. Istotna jest także weryfikacja sporządzanych kopii zapasowych.
  • W przypadku zagrożenia zalania infrastruktury ICT wdrożenie planu awaryjnego w zakresie ewakuacji tej infrastruktury (w szczególności serwerowni) i rozpoczęcie ewakuacji danych do zapasowych lokalizacji (optymalnie do zasobów chmurowych).
  • Zapewnienie alternatywnych źródeł zasilania. Moc zasilania powinna być wystarczająca do zasilania wszystkich urządzeń wymagających rezerwowania, przy uwzględnieniu charakteru obciążenia ze strony tych urządzeń. W przypadku nieuniknionego zalania infrastruktury ICT dokonanie jej bezpiecznego odłączenia od zasilania.
  • Przeniesienie ruchomych elementów (np. komputerów) na wyższe piętra budynku, których ryzyko zalania jest mniejsze. Jeżeli nie ma możliwości przeniesienia sprzętu na wyższe piętra, należy umieścić go na podwyższeniach, jeśli pozwoli to uniknąć zalania. Zadbać o odpowiednie uszczelnienie i pochłanianie wilgoci.
  • Realizując powyższe działania należy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego nośników danych, jednak w pierwszej kolejności należy dbać o życie i zdrowie ludzkie. 

Źródło: MC 

 

Śr., 18 Wrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek