Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W numerze 18. dwutygodnika WSPÓLNOTA

W numerze 18. dwutygodnika WSPÓLNOTA .

W najnowszym numerze Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA, m.in.:

Projekt ustawy o dochodach JST – opinia z rozsądku, nie z miłości. Komisja Wspólna po długich negocjacjach dała projektowi zielone światło. Czy projekt jest korzystny dla samorządów i w jakim zakresie – analizuje Grzegorz P. Kubalski, zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich.

Zmiany prawne w nowym roku szkolnym. Przyglądamy się nowym lub nowelizowanym przepisom, aby ułatwić organom prowadzącym wgląd w to, co czeka finansowane przez nich szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe.

Dodatek funkcyjny dla nauczycieli. Jest stałym składnikiem wynagrodzenia nauczyciela, któremu powierzono stanowisko lub funkcję, stanowi ekwiwalent za zwiększony nakład pracy, stopień jej utrudnienia i zakres odpowiedzialności. Choć przepisy ustawowe wydają się jasne, sprawiają sporo problemów. Przybliżamy niektóre z nich.

Projekt CPK pomoże w walce z wykluczeniem komunikacyjnym. Dla samorządów najważniejszy jest aspekt kolejowy. Dzisiaj mamy duże miasta bez połączeń kolejowych. Kontaktujemy się z samorządowcami i przekonujemy ich, że program CPK w oryginalnej formie sprawi, że nawet mniejsze ośrodki w Polsce dostaną swoją szansę – mówi mec. Michał Czarnik, wiceprezes Stowarzyszenia TAK dla CPK.

Propozycja ministerstwa nie uzdrowi chorych szpitali? Resort zdrowia przygotował przepisy, które mają poprawić sytuację finansową służby zdrowia. Eksperci podchodzą do tych propozycji sceptycznie.

Samorządowe szpitale i przychodnie nie panują nad ochroną danych. Zdarzają się przypadki nieprzestrzegania wewnętrznych regulacji, ale i przepisów dotyczących bezpieczeństwa informacji. Dostęp do danych pacjentów ma część personelu niemedycznego, a nawet byli pracownicy placówek – alarmuje NIK.

Bilans funkcjonowania strefy buforowej. Od 13 czerwca na granicy polsko-białoruskiej obowiązuje strefa buforowa. Liczba prób nielegalnego jej przekroczenia spadła o prawie 70 proc. – informuje MSWiA. 

Procedury ochrony sygnalistów. Aby ułatwić samorządom przygotowanie się do wdrożenia nowych przepisów, w strukturach ŚZGiP powołana została Grupa Innowacji Samorządowych. Jakie są efekty jej prac i kto może z nich skorzystać?

Samorządy mogą sięgać po pieniądze z KPO. Do 19 sierpnia w ramach KPO podpisano 555 tysięcy umów o dofinansowanie na kwotę 33,6 mld zł, co stanowi niecałe 13 proc. wartości całego KPO.

Fundusz autobusowy potrzebuje zmian. Eksperci transportu regionalnego wskazują ministrowi infrastruktury kluczowe kwestie, które wymagają uwagi, aby utrzymać rozwój autobusowego transportu pozamiejskiego. 

Strategie współpracy międzynarodowej polskich miast. Art. 75 ustawy o samorządzie województwa nakłada na regiony obowiązek opracowywania priorytetów współpracy zagranicznej. Jest to osobny dokument strategiczny o określonej strukturze. Samorządom gminnym takich uprawnień nie przyznano. Jak więc radzą sobie w praktyce?

Kiedy można zakazać budowy instalacji fotowoltaicznej. Brak możliwości budowy instalacji fotowoltaicznej występuje jedynie w przypadkach, gdy ustalenia planu miejscowego takich instalacji zakazują, a nie gdy ich na przykład „nie przewidują”.

Rejestracja w PUP właściwym dla miejsca zameldowania. Gdy osoba składa wniosek o rejestrację jako bezrobotna do powiatowego urzędu pracy w miejscu, w którym nie jest zameldowana, należy taki wniosek przekazać do rozpatrzenia przez organ odpowiedni dla miejsca zameldowania – uznał sąd.

Obligacje muszą mieć swoje przeznaczenie. Podejmując uchwałę w sprawie emisji obligacji komunalnych należy wskazać przeznaczenie zaciąganych zobowiązań wynikające z uchwały budżetowej, maksymalnie do wysokości limitów z niej wynikających.

Indywidualne zajęcia przygotowujące dla przedszkolaków. Trwają prace nad projektem zmian rozporządzenia w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży. Projektodawcą jest minister edukacji.

Miasta w wolnym stylu. Dzielenie się dobrymi praktykami i doświadczeniem w realizacji założeń życia w rytmie slow, większa szansa na pozyskiwanie środków zewnętrznych i know-how dotyczące działań zmierzających do poprawy jakości życia. To główne korzyści wymieniane przez samorządowców związanych z Polską Krajową Siecią Miast Cittaslow. 

Pomnik Żołnierzy Niezłomnych laureatem prestiżowego konkursu. Szklany pomnik we Wrocławiu zwyciężył w konkursie CODAawards zajmując decyzją jury 1. miejsce w kategorii „Public Space”, a decyzją publiczności zdobywając tytuł „People's Choice”.

Nowe życie w starym miejscu. Poradnik „Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji” przeprowadzi samorządowców przez złożony proces ożywienia dzielnic, obszarów i budowli, które wymagają uwagi lub ratunku.

Śr., 4 Wrz. 2024 0 Komentarzy
Redaktor